Samsung oznámil investici $230 miliard do polovodičové výroby
Továrny budou vybaveny pro smíšenou (logika + paměti) a paměťovou výrobu. Oznámení patrně souvisí s rozhodnutím korejského ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky, které ve středu odhalilo záměr investovat do roku 2026 $422 miliard do posílení šesti klíčových technologií: polovodičů, baterií pro elektromobily, autonomních vozidel, robotů a displejů. Podle vládního rozpočtu bylo vyčleněno $260 miliard dolarů pro investice do polovodičové výroby, které mají být rozpuštěny do roku 2026.
Cílem korejské vlády je zjevně posílení pozice domácích polovodičových výrobců a navázaných dodavatelských řetězců, aby zůstaly konkurenceschopné a držely krok s ohledem na další podobné aktivity na světě. Ty probíhají zejména v zemích jako je Čína, Tchaj-wan, Japonsko a USA. Výrobci v globálním měřítku čelí především prudkým výkyvům v důsledku pandemie (nárůst následovaný propadem) a také rostoucímu geopolitickému napětí. Samsung rozšiřuje i své zahraniční aktivity, aktuálně prostřednictvím rozestavěné severoamerické továrny v texaském Tayloru.
Společnost není co do polovodičové výroby z krátkodobého hlediska v ideální situaci. Po 14nm procesu následovaly méně a méně úspěšné technologie, které se potýkaly s potížemi jako co do výtěžnosti, tak do provozních vlastností (dosažitelné takty a spotřeba). Se 4nm procesem ztratil Samsung jako zákazníka i Qualcomm. Z hlediska dlouhodobého alespoň prozatím nevypadá situace špatně. 3nm proces postavený na GAA / MCBFET technologii se zatím jeví poměrně dobře a má potenciálně snížit náskok TSMC. Proslýchá se, že o něj má zájem Nvidia, IBM, Qualcomm a Baidu. Pro Samsung je pozitivní i americko-čínské kočkování týkající se Tchaj-wanu, které má za následek, že se zákazníci TSMC nechtějí spoléhat pouze na Tchaj-wan a přinejmenším zvažují přelití části zakázek k Samsungu. Dále Samsungu nahrává americký protičínský ban, který především americkým firmám komplikuje výrobu v Číně. Zatímco Apple připravil plány, jak snížit závislost na svém konkurentu - Samsungu - a pro některé prvky využívat čínské výroby, americká vláda tuto možnost utnula a pojistila tím Samsungu další zakázky.