Behemot vs. velkoformátové Samsungy: 2:2! (SyncMaster 245BW)
Kapitoly článků
Model 245BW sdílí s několika dalšími monitory desku DongYang E&P BN44-00173A, zatímco 2493HM má spolu s dalšími desku BN44-00195A. Obě desky jsou velmi podobné a trápí je podobný problém. Rozdíl je v tom, že 195A má jinou primární stranu. Sdílí sice rezonantní řízení, má ovšem malý samostatný kontrolér, zvlášť dva tranzistory, rezonantní transformátor a všechny věci okolo. Pokud nastane problém, u 195A obvykle mívá dalekosáhlé následky a ne vždy jde opravit.
Problémem je fenomén tzv. žlutého lepidla, tedy oné fixační srajdy, na kterou nadávám, kudy chodím. Žlutá srajda konkrétně je pravděpodobně druh chloroprenového lepidla, ovšem mnohdy obsahuje prazvláštní plniva. Výsledkem je, že lepidlo je většinou po dozrání tvrdé, na rozdíl např. od gumového chemoprénu. Dozrává za tvorby množství bublin, proto pod krustou bývá z větší části duté. Existují ale měkčí varianty, ty používaly např. první revize původní řady zdrojů Enermax Liberty, což byl jeden z problémů, které to tvořilo (lepidlem byly dokonce pomazané elektrody tranzistorů a usměrňovačů).
Potíž se samotným lepidlem je, že jak zmiňuje odkazovaný dokument, chloropren je tepelně nestálý a rozkládá se. Konkrétně se z něj vylučuje uhlík a stává se tak vodivým (lepidlo tmavne), ale podle všeho současně může být velmi korozivní. Efekt mohou zesilovat právě plniva, což pokud jsou organické látky jako melamin, tak ty mohou dále přispívat k vodivosti a reaktivnosti. Lepidlo by vůbec nemělo být v elektronice použito, ale děje se tak nejméně dvě dekády. Je tedy otázkou, zda čínští výrobci pouze šetří (protože dodneška zůstává zejména v nejhorší elektronice z nejhorších), nebo je to spíš další z možností práce v rámci zárukového inženýrství. Trápí to elektroniku napříč spektrem, na snímku je Wi-Fi karta z routeru, na kterou jsem narazil.
Závady u obou desek se projevují nefunkčností hlavního zdroje, jde jen stand-by zdroj a tedy svítí dioda na tlačítkovém panelu, ale jinak je monitor mrtvý. U desky 173A obvykle dochází ke korozi na třech rezistorových bočnících (3× 68 ohmů v sérii), v tomto případě jeden rezistor nejspíše kompletně ukorodoval i přes lak, neboť ohmmetr se nechytil ani při nastavení na 2M, což pouze vyřadí zdroj z funkčnosti kvůli zpětné vazbě. Nedochází obvykle k žádným destrukcím.
U 195 to bývá horší, srajda je na ochranném rezistoru u spínacích tranzistorů a při problému vyletí do vzduchu nezřídka i s tranzistory. Případně bývá rovněž problém u přemostění součástek ve zpětné vazbě či dokonce kondenzátoru před primárním vinutím transformátoru. Mnohdy také odejdou některé z SMD součástek na zpětných vazbách či napájení řidších čipů, kterých je ve zdroji požehnaně.
Očištění lepidla není jednoduché právě proto, že je tvrdé jako kámen, nicméně hrubou silou a částečným naleptáním lihem to jde lépe. Vyměnil jsem v rychlosti také alespoň výstupní kondenzátory, neboť ty odchází také a jsou zatíženy nejvíce, ačkoli byly zatím i se všemi ostatními přeměřeny a byly v pořádku. Nicméně u pochybných značek člověk nikdy neví.
Všem, kdo mají některé z 24'' monitorů Samsung, bych tedy doporučil okamžitý preventivní zásah vedoucí minimálně k očištění lepidla, neboť zejména u desky BN44-00195A bývají následky zvodivění lepidla mnohdy fatální. Rovněž výměna kondenzátorů dříve spíše než později je dobrým tahem, ostatně jako vždy…