Opravujeme monitor: Samsung SyncMaster 931BF
Kapitoly článků
Model 931BF je typickým zástupcem „devítistovek“, má 19" panel s poměrem stran 5:4 a rozlišením 1280×1024 bodů. Pravděpodobně nabízí jednu z posledních inkarnací LCD s těchnologií TN s těmito parametry, jelikož slibuje odezvu pouze 2 ms. Ze vstupů je vybaven kromě obligátního analogového D-Sub i digitálním DVI. Shrnuto a podtrženo, monitor, který je ještě zbytečné zahodit. S tímto a se symptomem neustálého restartování ke mně přijel.
Tento konkrétní kus byl vyroben (i sestaven) kompletně v Číně před šesti lety. Problémy nás čekají uvnitř, tudíž se na to hned vrhnu. Nejprve je nutné tradičně odstranit podstavec, ten drží na třech šroubech, pak jej lze vysunout. Kryt je ještě sešroubován třemi vruty, pak je již třeba rozloupnout zadní část a přední rámeček a odejmout tu zadní část. Po odpojení malého konektoru (připojeju přední panel s tlačítky) lze jako obvykle kompletně odejmout i přední rámeček. Dále je třeba odpojit kabel LVDS (na snímku se zmiňovaným malým konektorem).
Konektory dvou zářivek podsvěcujících panel jsou jako obvykle u těchto modelů od Samsungu ukryty pod plechovým krytem (většinou jde sundat tlačením ze strany panelu, načež vyjedou západky z míst označených šipečkami). Teď už jen stačí vymotat kabely a celá plechová kostra jde sundat ze samotného LCD panelu.
Jako obvykle u Samsungu, zde jsou dvě desky, zaměříme se jako v naprosté většině problémů na tu zdrojovou. Uchycena je dvěma šroubky (tedy, víc jsem ve svém nepořádku na stole nenašel, fotografie jsem pořizoval až po úspěšné opravě), pak ji lze vyjmout a odpojit kabel vedoucí proud do datové.
Snímek již zachycuje, že pájení zde bylo dost, ale popořadě. Deska využívá tranzistoru s vlastním PWM řízením v podobě Fairchild FSCM0465R. Na sekundární straně je větev +5 V SB usměrněná jednocestně dvěma diodami (paralelně) a hlavní napájecí větev, +14 V. Všimněte si stále běžnější situace, pojistka, která měla být mezi výstupem a invertorem, byla nahražena drátovou spojkou. V případě, že z nějakého důvodu ochrana proti zkratu nestihne zareagovat, tak toto běžně vede rovnou k destrukci spínacích prvků v invertoru.
Začal jsem tradičně kondenzátory, to jsou čtyři Chemi-Cony KY 1000 uF/16 V, dva 1500 uF/6,3 a jeden 68 uF/35+ V typu general purpose (NCC KMG, Nichicon VZ apod.). Já ho zasuploval 47- a 22uF připájenými paralelně. To prodloužilo celý interval restartování na dvojnásobek (asi z půl sekundy na sekundu), což je sice o 100 % lepší, ale pořád tak nějak nedostačující. Další typické problémy pro tento model zahrnují hromady studených spojů, ani po přepájení všech podezřelých spojů (asi tak třetiny všech) ovšem problém nevymizel.