Opravujeme monitor: Samsung SyncMaster 931BF
Kapitoly článků
Proměřil jsem kompletně veškeré polovodiče na primární i sekundární straně, stejně jak ov invertoru (většinu těch větších už napodruhé, u nich to dělám automaticky), nic se nezdálo špatně. Pro jistotu jsem zkusil proměřit i sekundární vinutí vysokonapěťového transformátoru v invertoru, výsledek byl 1227 a 1594 Ω. Nějak se mi to po předchozím namátkovém procházení diskusí nezdálo, a skutečně. Dle výrobce by se rozdíl měl pohybovat do 3 %.
Je zde totiž použit transformátor s jediným velkým jádrem, ale dvěma vinutími, jedním pro každý jeden obvod dvou zářivek. Rozdíl zde byl ovšem o řád větší, s největší pravděpodobností došlo k částečnému zkratu na vinutí. Jelikož moje zkušenosti s dovozem z Číny poslední dobou rostou mílovými kroky, namátkou jsem pohledal a nalezl kompatibilní transformátory za méně jak dva americké dolary, což celkem zakládalo na to je zkusit, i kdyby se nepovedlo, bolet to moc nebude;-)
Jedná se konkrétně o TMS91429CT. Po asi dvou týdnech tráfka dorazila. Zvažoval jsem bezpečnější odpájení horkovzdušnou pistolí, ovšem zde hrozilo riziok odpájení dvou SMD kondenzátorů (ač dost velkých, které bych zvládnul znovu připájet), nebo to vzít ručně za pomoci transformátorové páječky, šroubováku a rychlých rukou. Nakonec zvátězila lenost a druhý postup, transformátor se každopádně podařilo vyměnit a obraz se napálil na první pokus.
Celkový účet je tedy následující:
- 4× Nippon Chemi-Con KY 1000 uF/16 V (po 7,8 Kč), 2× 1500 uF/6,3 V (po 7,2 Kč), Nichicon VZ 22 uF/35 V+47 uF/50 V po 3,17 Kč)
- transformátor TMS91429CT (99 Kč)
- chvilka pájení
Na závěr zamává Ruby a monitor bude šťastně žít až do morální smrti :)