Samsung zvažuje, zda nelicencovat GPU od AMD nebo Nvidie
Plány Samsungu s vývojem vlastního grafického jádra jsou veřejně známé od konce léta 2014. Žádný z předpokládaných termínů implementace do vlastních SoC se ale nevyplnil, vždy společnost nakonec dala přednost architektuře Mali licencované od ARM. Během příprav se soudní cestou do Samsungu pustila Nvidia, která korejského výrobce obvinil z nelegálního využívání jejích technologií v rámci grafických jader, které přitom měla společnost legálně licencované od ARM. Analytici tento krok vnímali jako snahu Nvidie o přesvědčení Samsungu k licencování jejích produktů.
S tím ale korejský výrobce nesouhlasil a upřednostnil osazování GPU Mali od ARM s paralelním vývojem vlastní architektury. Opakované odklady ale naznačují, že plány nejdou zcela hladce. Za pravděpodobné lze považovat dva potenciální problémy. Tím prvním může být, že vlastně grafická architektura Samsungu nepodává výsledky lepší než řešení Mali od ARM. Druhým mohou být patentované technologie, jejichž využití se pro dosažení obstojných výsledků není možné vyhnout. Držet vlastní vývojový tým, který pracuje na architektuře, k jejímuž nasazení je třeba odvádět licenční poplatky, není z ekonomického hlediska optimální řešení.
Samsung se zřejmě rozhodl znovu zvážit cestu licencovaných grafických jader a zahájil jednání jak s Nvidií, tak s AMD. Obě společnosti své technologie nabízejí, takže záleží do jisté míry hlavně na ceně, o kterou si řeknou, respektive do jaké míry se bude krýt s představami Samsungu.
Zdroj, který zprávu přinesl, na jedné straně uvádí, že by Samsung mohl mít zájem spíše o smlouvu s Nvidií, na druhé straně zmiňuje úspěšnou politiku AMD na poli herních konzolí. Pro tuto volbu by hrál i zájem Samsungu o HSA, jehož podporu by rád přinesl v příštím roce. Jisté ale zatím není nic a nelze proto předjímat, jak se výrobce telefonů rozhodne (a to nejen mezi AMD a Nvidií, ale vůbec ve způsobu, jakým bude k řešení problematiky kolem integrovaných GPU přistupovat.