Sankce o 40 % posílily pozici Číny ve výrobě na „zralých“ procesech
Rostoucí podíl Číny v polovodičové výrobě se americká administrativa snažila zastavit sankcemi a dalšími kroky. Připomeňme, že nizozemská ASML má zákaz prodávat do Číny nástroje pro EUV litografii, američtí výrobci nemohou vyrábět v Číně na novějších procesech a výrobci působící na půdě USA, kteří mají zájem o podporu v rámci tzv. CHIPS Act, nesmění stavět továrny v Číně ani investovat do stávajících.
Situace se ale vyvinula poměrně nečekaným způsobem. Jen za první kvartál letošního roku posílila pozice Číny v tzv. zralých procesech o 40 %. Zralé procesy, kterými je zpravidla míněna 28nm výroba a starší, nejsou sankcemi ovlivněné a zákazníci z celého světa neměli důvod toho nevyužít, když už jim situaci zkomplikovaly sankce na procesy pokročilé. Hlavními tahouny v segmentu zralých procesů jsou zejména UMC a GlobalFoundries, kteří v důsledku těchto událostí přicházejí o část zákazníků.
V Čínské SMIC
Zralé procesy mají uplatnění v běžné domácí elektronice od kuchyňských spotřebičů přes pračky, ledničky, levnější telefony, všemožné gadgety, televizory, většinu automobilů, ale i v PC jako čipsety, řadiče a podobná zařízení, od kterých se nevyžadují extrémní frekvence a výpočetní výkon.
Uzavřená data za první kvartál ukazují, že se Číně v březnu podařilo dosáhnout historického rekordu v podobě výroby 36,2 miliard jednotek (patrně míněno čipů). Za celý první kvartál pak objem výroby dosáhl téměř trojnásobku toho, co za první kvartál roku 2019. Pokud budou americké sankce na pokročilou polovodičovou výrobu pokračovat ve stávajícím rozsahu, odhaduje se, že do tří let získá Čína podíl 39 % na celosvětové polovodičové výrobě zralými procesy.