Sankce proti Rusku nemusejí dostupnost hardwaru zlepšit, dlouhodobě spíš naopak
Procesory Intelu a AMD, grafické karty AMD a Nvidie, ale také paměti. Pokud se z celosvětové poptávky odečte poptávka Ruska a Běloruska, může to znamenat mírně rychlejší klesání cen a mírně rychlejší zlepšování dostupnosti.
Ze střednědobého hlediska však vliv současného konfliktu na dostupnost a ceny hardwaru pozitivní být nemusí. Podle zdrojů webu Wired již koncem února v souvislosti se zmíněným konfliktem ukončila ukrajinská společnost Cryoin výrobu (čištění) neonu. Tím zásobuje řadu firem v Evropě i Asii, zejména (z cca 75 %) těch, které ho využívají k výrobě laserů pro polovodičovou výrobu. Podobně poklesnou i dodávka palladia využívaného k výrobě snímačů a MRAM. Obě suroviny krom Ukrajiny dodává i Rusko.
Palladium
Na rozsahu dopadů na polovodičový průmysl se nicméně analytici neshodují. Je jasné, že v krátkodobém horizontu se tento výpadek neprojeví a v dlouhodobém ho vykryjí ostatní dodavatelé navýšením svých výrobních kapacit. To nicméně nemusí jít rychle, výroba neonu je většinou spojena s výrobou železa. Výpadek se rozhodně projeví ve střednědobém horizontu (odhadem vyšší jednotky měsíců), ale otázkou zůstává, jak moc.
Podle některých názorů citelně prodlouží polovodičovou krizi, podle jiných by dopady neměly být nějak dramatické. V současnosti existují určité zásoby obou surovin a vliv bude mít i to, jak rychle je odběratelé vyplašení možným nedostatkem (případně spekulanti cítící příležitost) rozeberou.
The Wall Street Journal, CNBC, Wired, ilustrace: Lestat (Jan Mehlich) GFDL / CC BY-SA 2.5