Sapphire vyrobil 8GB Radeon RX 6500 XT. Zatím se nepochlubil, jak toho dosáhl
Ostatně recenze Radeonu RX 6500 XT kritizovaly leccos. Krom absence 8GB modelu také 64bit sběrnici, 4 linky PCIe 4.0, chybějící dekodér AV1 nebo 16MB Infinity Cache. Autoři těchto recenzí si zřejmě nevšimli, že 8GB kartu se 128bit sběrnicí, 8 linkami PCIe 4.0, s dekodérem AV1 a 32MB Infinity Cache již AMD na trhu má, jmenuje se Radeon RX 6600, a nemá smysl, aby došlo k vydání druhé karty se stejnými parametry.
Vraťme se ale ke kapacitě. Osazení pamětmi 4GB GDDR6 bylo v době vydání pro 64bit low-end jediné smysluplné řešení. Výrobci GDDR6 tehdy nabízeli 8Gbit a 16Gbit GDDR6 čipy, jinými slovy čipy o kapacitě 1GB a 2GB, obé s 32bit sběrnicí. Na 64bit sběrnici GPU tedy lze osadit maximálně dva čipy. Takže AMD mohla nechat vyrábět 2GB a 4GB karty. První varianta samozřejmě neměla smysl, tak došlo na 4GB karty.
Nyní se Sapphire na svém webu pochlubil modelem osazeným 8GB paměti. Neprozradil však, jak toho dosáhl. Teoreticky připadají v úvahu dvě možnosti. První by spočívala v použití 32Gbit (tedy 4GB) čipů. Dva čipy o této kapacitě by daly dohromady 8 GB. Problém je, že žádný z výrobců GDDR6 (Samsung, Hynix ani Micron) nemají v oficiální veřejné nabídce 32Gbit čipy. Je pravdou, že výrobci v letošním roce přecházejí na o stupeň lepší výrobní procesy a pro zdvojnásobení kapacity na čip by tak určitý prostor byl. Dalo by se ale předpokládat, že by se tím Samsung (u něhož lze očekávat nasazení podobné novinky jako u prvního) veřejně pochlubil, což se zatím nestalo
Druhá možnost spočívá v osazení pamětí v tzv. režimu clamshell. Tedy použití dostupných 16Gbit čipů, ale osazení na obě strany PCB. Ne jen tak nějakého PCB, ale PCB pro tento účel navrženého, které má podstatně více vrstev a jehož vývoj je z důvodu správné synchronizace a prevence rušení výrazně dražší. Režim clamshell se proto používá buďto u profesionálních grafických karet, kde se vývoj a cena PCB snáze zaplatí, případně (relativně pořídku) v desktopovém high-endu. Použití v desktopovém low-endu by byla vlastně premiéra.
Obě teoretické možnosti, jak lze na Radeonu RX 6500 XT (či libovolné kartě s 64bit sběrnicí) v současnosti dosáhnout 8 GB paměti, jsou tedy docela exotické. Jinými slovy, nejsou z hlediska výrobních nákladů levné, takže nekorespondují tak úplně s nasazením v low-endu. Připomeňme, že běžné 16Gbit GDDR6 o celkové kapacitě 4 GB (tedy dva čipy) stály v roce 2021 výrobce grafických karet $48 v nákladech. I kdybychom předpokládali, že cena klesla na polovinu, se při všech maržích a daních těžko dostaneme pod ~$40 přičtených k finální ceně karty. Pokud 4GB Radeon RX 6500 XT stojí $199, bylo by asi překvapivé, pokud by 8GB karta stála podstatně méně než $239, možná spíš $249. Což je ovšem zcela nezajímavá částka, pokud už za $279 lze pořídit Radeon RX 6600 (8GB) a ještě si v této cenové relaci lze vybírat mezi výrobci.
Radeon RX 6500 XT s 8GB paměti tedy vznikne (kritici 4GB konfigurace tak jistě budou mít radost), nelze ovšem očekávat cenu, při které bude mít nákup karty smysl, když 2× rychlejší Radeon RX 6600 stojí od $279.