Sbohem OLED, aneb přichází éra QDEL?
QDEL neboli QD-EL (případně nano-LED) je technologie, jak již název napovídá, postavená na QD, quantum-dots, tedy kvantových tečkách, které známe už nyní. Používají se již několik let na některých lepších displejích, zejména televizních. Kvantové tečky fungují v principu tak, že jim dodáte nějakou energii a ony se rozsvítí nějakou konkrétní barvou (kterou mají nastavenou z výroby) a intenzitou (která je závislá na oné dodané energii). Ta energie bývá u současných QD displejů světelná. Funguje to zpravidla tak, že LCD nebo OLED základ pokrývají kvantové tečky, které umožňují dosáhnout výsledků, na něž by LCD nebo OLED technologie sama o sobě nestačila (širší barevný gamut, minimalizovaná degradace barev, lepší pozorovací úhly aj.).
Stále však tato řešení nesou určité nevýhody vyplývající z jejich základu. Mohou to být odezvy LCD technologie, mohou to být náklady dané kombinací dvou různých technologií, může to být životnost organických barviv (OLED).
QDEL je z tohoto hlediska logickým krokem - odstraňuje základ nesoucí kvantové tečky (tedy ono LCD nebo OLED) a přímo do kvantových teček integruje elektrické buzení (QDEL = Quantum Dot Electroluminescent). Zdrojem energie pro kvantové tečky není světlo, ale přímo elektrická energie. To má mnoho výhod. Vyřešení problému s životností a degradace barev OLED, velmi rychlé odezvy oproti LCD, oproti technologiím s plošným podsvitem lepší lokální kontrast (QDEL umí rozsvítit jediný pixel), snížení výrobních nákladů aj.
Detail struktury TCL QDEL (The Display Guy)
Společnost TCL na CES předvedla, že QDEL není problém vyrobit v rozměrech použitelných pro notebooky, čímž technologie dostává podstatně širší potenciál než například micro-LED, které jsou sice v mnoha ohledech skvělé, ale z důvodu rozměrů se zatím nedokázaly dostat dál než do luxusních televizorů velkých rozměrů. Řada výhod je přitom podobná (světlo pochází přímo ze samotného pixelu, takže odpadají neduhy plošných podsvícení, odezvy jsou rychlé, životnost lepší než u OLED).
Podle videí i reakcí osob, které viděli QDEL displej na CES, vypadá výsledek velmi dobře. V závěrečném videu si všimněte části mezi cca 2:48 a 3:05, kdy je patrné, že ani při šikmých pozorovacích úhlech nedochází k prakticky žádné degradaci barev. TCL však upozornila, že sériová výroba ještě čeká na dořešení posledního problému a to stability modré. Jde o poměrně široké označení, pod které lze schovat leccos, ale pokud se i tento problém podaří vyřešit, znamenalo by to dost zásadní skok v zobrazovacích technologií - zejména s ohledem na šíři uplatnění QDEL, které oproti micro-LED může být využité v mobilech, tabletech, noteboocích i stolních počítačích.
Předváděný panel měl rozlišení 2880×1800, rozměry 304×190 mm (14″), pokrýval přes 85 % standardu BT2020, dosahoval jasu 400 nit a kontrastu přes 1 000 000:1. Odezva se vešla do méně než 1 ms a nechyběla ani podpora variabilní snímkové frekvence začínající na příjemných 30 Hz (maximum 120 Hz).