Scythe Kama Connect: externí USB box bez boxu
Kapitoly článků
Scythe SCUPS-1000 Kama Connect je v podstatě takovým miniaturním „externím boxem bez boxu“, který při rozměrech 72×43×12 mm (vyčuhují pouze IDE/SATA konektory) nabízí poměrně slušné možnosti připojení. Jak již popisky na krabici napovídají, poradí si s klasickými pevnými disky včetně ATA133, stejně tak i se SATA a SATA II (neumí však NCQ a 3,0 Gbit/s rychlost, ne, že by to nějak vadilo). SATA disky pak dokonce umí jak v 3,5palcovém, tak ve 2,5palcovém provedení (nevidím důvod, aby přes redukci nešely připojit i 2,5palcové IDE disky, byť to manuál přímo neuvádí, neměl jsem však možnost toto vyzkoušet). A nakonec, optické mechaniky umí v ATA i SATA verzi. Další nespornou výhodou a obrovským plusem proti externím boxům je možnost připojit ATA i SATA zařízení současně!
Uvnitř krabice nacházíme kromě samotného „mrňavého“ Kama Connect přístroje následující:
- síťový kabel
- zdroj
- poměrně krátký USB kabel s miniUSB konektorem
- vícejazyčný manuál (bez české mutace)
- 8cm CD s ovladači pro Windows 98
- nakonec „Molexovou“ rozdvojku pro připojení napájení dvou zařízení současně
Kama Connect má po stranách rozmístěny konektory pro IDE, SATA a USB rozhraní a napájecí Molex konektor.
Jak vidíte na fotografii, připojení SATA disků zajišťuje Kama Connect kompletně a to včetně napájení. Právě proto je na jejím těle Molex napájecí konektor, disky jsou napájeny již z Kama Connect. Našemu testovacímu disku Western Digital Raptor to sice principielně mohlo být jedno (obsahuje jak SATA tak Molex napájení), ale pro majitele disků pouze se SATA napájecím konektorem tak odpadá hledání redukce Molex-SATA.
Indikaci v provozu zajišťují dvě LED. Připojení je indikováno svítící modrou LED a slaběji červeně svítící druhou LED, při zápisu dat se červená rozsvítí intenzivněji, naopak při čtení mění barvu na modrou.
Dostat se do útrob není nijak složité, nepotřebujete ani šroubovák, plasty jsou do sebe jen zacvaknuty. Nečeká vás ani nějaká nástraha v podobě samolepky varující před ztrátou záruky. Na PCB je zcela dle očekávání k vidění kromě několika doprovodných prvků jeden jedinný řídící obvod JM20337 z dílen společnosti JMicron. Jedná se o klasický „Hi-Speed USB to SATA & PATA Combo Bridge“, tedy čip umožňující připojení ATA/SATA zařízení k USB sběrnici, který umí následující:
- kompatibilní se SATA II a USB 2.0 elektrickými specifikacemi a USB Mass Storage transportními specifikacemi
- podporuje SATA II Asynchronous Signal Recovery, tedy HotPlug (možnost připojovat/odpojovat za chodu)
- podporuje všechny ATA/ATAPI Ultra DMA módy, PACKET command set a 48bit LBA adresování (tedy disky větší než 137 GB)
- výrobní technologie 0,18 µm, 64pin LQFP pouzdro
Výrobce čipu dále uvádí podporu Microsoft Windows 98, ME, 2000, XP, 2003, Media Center a novější a Mac OS 9.22 a vyšší, my jsme však s Kama Connect ověřili bezproblémovou funkčnost i pod Linuxem. Koneckonců se jedná o čip splňující USB Mass Storage specifikace.