Seagate hodlá přijít s HAMR-diskem příští rok
Připomeňme si stručně několik významných událostí:
Seagate tehdy představil leccos, mezi tím se však objevila zmínka o tepelně podpořeném magnetickém záznamu. Princip je stejný jako v magnetooptických mechanikách, kdy samotná záznamová vrstva je z magneticky odolného materiálu, takže si data udrží i při vnějším vlivu magnetického pole. Nejde ani tak o to, že by někdo disk přejížděl magnetem, aby jej smazal. Jde o to, že samotné bity se mohou s dalším a dalším přibližováním navzájem ovlivňovat a záznam se tak stává velmi nestabilním. To se právě dá vyřešit přechodem na magneticky stabilní materiál, takže jednotlivé bity se na sebe sice budou mračit, ale nic si neudělají.
Stejně jako v magnetooptice do toho musí zasáhnout laser. Ten musí zaměřit místo, jehož magnetickou orientaci je potřeba změnit, a zahřát ho na(d) Curieovu teplotu. Při takové teplotě materiál v podstatě ztrácí elektromagnetickou stabilitu, takže kromě toho, že dané místo velmi pravděpodobně ztratí už pouhým zahřátím svou magnetickou orientaci, může kolem probíhající hlava toto místo zmagnetizovat požadovaným způsobem. Jakmile toto místo zchladne pod Curieovu teplotu, stává se opět magneticky stabilním a zaznamenanou informaci si podrží.
Před necelým rokem se Seagate pochlubil, že se mu povedlo dosáhnout právě díky technologii HAMR hustoty dat 1 Tbit/palec². To je prakticky konečná samotného kolmého záznamu, takže tam, kde kolmý záznam skončí, nastoupí HAMR.
- Seagate dosáhl hustoty záznamu 1 Tbit/palec² (20. 3. 2012)
Mezitím ale ještě Seagate uvede pevné disky s technologií SMR neboli shingled magnetic recording (také se někdy říká SWR - shingled write recording), kdy se budou jednotlivé magnetické stopy v podstatě překrývat. Jak to bude technicky vymyšleno, především aby se bity opět neovlivňovaly, přesně nevíme, ale skýtá to jeden problém, pro který by bylo možná lepší takové disky na trh ani neuvádět. Zápis bude pomalejší. Tedy přesněji řečeno zápis dat tam, kde jsou okolo nějaká data.
Abyste změnili část dat kdesi, kde vám jednotlivé stopy překrývají jiné stopy, budete muset zrekonstruovat i data v okolních stopách. Tedy nejdřív okolí načíst, zachovat v bufferu, pak zapsat požadovaná data a opravit několik okolních stop (aby se nemuselo rekonstruovat všechno, možná budou stopy uspořádány do menších zón, mezi nimiž budou takové mezery, aby se zápisem poslední stopy zóny neovlivnilo nic dalšího, ale to opravdu jen věštím z koule).
Tyto disky prý chystá Seagate uvést ještě letos, jsme na ně dost zvědaví. HAMR-disky by pak měly následovat příští rok, což je dříve, než se původně předpokládalo (asi tak o dva roky dříve).