Šéf FBI také doporučuje přelepit webkamerku páskou
Tohle téma se vrací neustále samo. Minimálně od roku 1948, kdy George Orwell vydal svou nejslavnější knihu, bychom se měli mít na pozoru před všemi kamerami a kamerkami, kterých kolem nás přibývá a často naším vlastním přičiněním (notebooky, webkamerky a instalace Skype a tak dále, nemluvě o moderních televizorech). Pan Zuckerberg tedy přelepuje kamerku i mikrofon a dělá dobře.
Šéf FBI přelepuje také a zdůvodňuje to i přirovnáním, že lidé přece zamykají své auto, zamykají dům na noc, mají domácí alarm a toto je podobné. Ač je sám terčem vtipů, tak podle něm by nemělo být zvláštní, že šéf FBI dbá i o tento aspekt osobní bezpečnosti. A lidé by také měli o svoje osobní zabezpečení dbát i v této rovině.
Kamerka je jedna věc, ale integrovaný mikrofon je možná ještě zákeřnější. Je schopen slyšet to, co už kamerka nemá šanci vidět. Sedět na Zuckerbergově křesle, možná bych si nevystačil s páskou, ale raději mikrofonku a webkamerce zabudoval maličké vypínače, které je fyzicky odpojí od zbytku počítače. Stejné bych udělal doma s TV. Je to moc paranoidní? Možná ano, ale jen do chvíle, než na nějaké své soukromé věci narazíte někde na internetu.
Připomněl bych už pár let starý případ člověka, kterému byl odcizen jakýsi Macbook, aby se následně dostal do rukou nic netušícímu kupujícímu. A jsa Macbooky vybaveny podporou pro vzdálené šmírování zlodějů, záznamy dotyčných osob se objevily na webu okradeného člověka. A je úplně jedno, že se tehdy řešilo, že to je nezákonný zásah do soukromí jiné osoby. Ty věci byly venku a každý, kdo dotyčné znal, se mohl dobře bavit, zejména když okradený používal pro dané osoby přezdívky „honič“ a „farmářka“.
Paranoia dostoupivší vrcholu však říká, že i když budete přelepovat svůj notebook páskou, tak stejně vedle vás obvykle leží mobilní telefon připojený k internetu, na kterém mikrofon přelepený nemíváte. Člověk by si až povzdech cosi o „starém dobrém 20. století“.