Serverový Zen 3 bude vyroben na 7nm procesu. Kdo ví, na jakém desktopový
Koncem května se objevila zpráva od webu DigiTimes, že AMD nasadí 5nm proces dříve, než se plánovalo. Když se na to analytik společnosti Bernstein, Stacy Rasgon, zeptal Lisy Su, nasadila neprůstřelný úsměv a odpověděla několika obecnými frázemi, kterými nic nepotvrdila, ani nevyvrátila. Přestože různé weby v jejím vyjádření hledaly podporu pro jejich osobní názor na situaci, ve skutečnosti neřekla ani jasné A, ani jasné B.
Nyní AMD zveřejnila aktualizované roadmapy. Přestože je opět leckteré zdroje vykládají po svém, o jednoznačnosti se mluvit nedá. Respektive dá, ale jen částečně. Zatímco v tzv. Compute / Data Center roadmap jasně uvádí výrobní procesy a specifikuje, že serverový Zen 3 bude 7nm…
…a ještě potvrzuje dodávky na konci letošního roku…
…v případě roadmapy desktopových procesorů popisky v podobě výrobních procesů zcela zmizely:
AMD tak nechává prostor výkladu, že Zen 3 pro desktop může (nebo nemusí) být vyráběn jiným procesem než Zen 3 pro servery a výpočetní segment. Pokud navíc dodávky Zen 3 pro servery budou zahájeny ještě letos, ale o dodávkách Zen 3 pro desktop AMD nehovoří, není takový výklad v rozporu s posloupností dostupnosti. Ostatně již v roce 2018 AMD nabízela serverové procesory vyráběné jiným procesem (14nm) než desktopové (12nm), takže rozdílné technologie pro různé segmenty nejsou v podstatě ničím novým.
Těžko říct proč, ale AMD je z nějakého důvodu tajemná jako hrad v Karpatech a nechce jednoznačně říct, zda bude desktopový Zen 3 7nm, nebo 5nm (nebo jakýkoli jiný). Je možné i to, že jde jen o jakousi kouřovou clonu ke zmatení konkurence, stejně tak ale může mít ve hře obě možnosti a zatím se definitivně nerozhodla, zda pro desktop zůstane u 7nm procesu nebo přejde k 5nm. Jisté zůstává, že v serverech sází na 7nm jistotu.
V grafických architekturách (herních i výpočetních) se nic nemění, vše zůstává při starém:
AMD