Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Setkání ve třetím rozměru s 3D brýlemi

3D Experience brýle
Trojrozměrné video už není ničím exotickým ani u nás a nejeden z vás asi už absolvoval struhující podívanou v pražském Imaxu. Petr Beránek vám ale přináší recenzi 3D brýlí, se kterými můžete mít 3D obraz doma. Dokonce vám představí i programy, se kterými do 3D dostanete i domácí video!

Kapitoly článků

2.  Setkání ve třetím rozměru s 3D brýlemi

Další zajímavou možností jak využít 3D brýle je pořízení přípojky k počítači. Brýle se zapojí na výstup grafické karty, se kterou se musí synchronizovat. Na monitoru je pak třeba nastavit co nejvyšší obnovovací frekvenci. Po instalaci obslužného software se objeví v nastavení grafické karty možnost nastavení stereo režimu. Nastavit si můžete velké množství parametrů a jelikož každému bude vyhovovat úplně jiná konfigurace, nemohu vám poradit co a jak kde nastavit. Samotný ovladač spolupracuje s rozhraním Direct 3D, takže všechny aplikace podporující DirectX by měly s brýlemi fungovat. K dispozici je několik driverů pro 3D brýle, od Edimensionalu však pouze pro karty Nvidia, univerzální ovladač pro všechny karty je pouze v betaverzi (ale funguje velmi dobře). Nemáte-li kartu od Nvidie, můsíte si o ovladač zažádat emailem nebo použít ovladač od jiného výrobce. Tyto ovladače si můžete nainstalovat i když brýle nevlastníte, jenomže bez nich při hře nic neuvidíte. 3D brýle připojené k počítači nevyužijete ale pouze na hry můžete se dívat na DVD filmy, prohlížet si videosekvence i obrázky. Na Internetu můžete nalézt množství 3D obrázků i videosekvencí, případně si můžete vytvořit vlastní. 3D obrázek vytvoříte velmi jednoduše stačí nějaký objekt vyfotografovat ze dvou míst vedle sebe a program na tvorbu trojrozměrných obrázků z něj vytvoří 3D fotografii. Firma eDimensional vyvinula za tímto účelem dva programy, které považuji za natolik zajímavé, že by bylo škoda vás s nimi neseznámit. Jsou to 3D Combine a 3D Plus.

3D Combine slouží k transformaci obrázků (fotografií) na jejich trojrozměrné verze. Program je velice jednoduchý, dokonce spoustu parametrů umí nastavit i automaticky. Nejzajímavější na něm je, že skutečně funguje a výsledky jsou velmi pěkné (Pozn. Martin: 3D combine si od autorů také můžete na otestování sami stáhnout).

3D Combine

3D Plus, toho času ve verzi 2.0, slouží k převádění DVD filmů na trojrozměrnou projekci v reálném čase. V podstatě z každého filmu na DVD tento program umí udělat 3D verzi, a to bez jakýchkoliv dalších nákladů opět stačí jenom brýle. Když firma eDimensional oznámila uvedení tohoto produkt na trh, moc jsem v jeho funkčnost nevěřil. On však skutečně funguje a i obyčejné filmy jsou schopny dosáhnout efektu děje odehrávajícího se v prostoru. Velkou výhodou programu 3D Plus je fakt, že nemusíte shánět 3D filmy, ale stačí sáhnout po libovolném DVD. Kvalita trojrozměrné produkce není zdaleka tak dobrá jako u 3D filmů, je to spíše 2,5D, ale rozdíl mezi tím co dokáže 3D Plus a obyčejným DVD přehrávačem je velký. Jak to vlastně funguje? Jelikož chybí obraz z druhé kamery (ten nelze žádným způsobem nahradit), je nutné trojrozměrného efektu dosáhnout jinak například využitím pohybové složky obrazu. Z tohoto důvodu lze prohlížet pouze soubory s MPEG kompresí (MPEG-1 i MPEG-2), jelikož MPEG tuto informaci ukládá (tzv "motion vectors"). AVI a další soubory je nutné nejprve na MPEG převést (Pozn. Martin: eDimension na WEBu demo nemá, ale my ho pro vás přesto máme! (1,7MB), je to ovšem jen verze 1.0, která pracuje pouze s MPEG-1).

3D Plus 2.0

Ještě než vyrazíte na nákup brýlí a na honbu za všemi dostupnými tituly, přečtěte si prosím pozorně následující odstavec. Vzhledem k tomu, že naprostá většina 3D titulů je dovezena z USA je třeba vlastnit přehrávač, který je schopen pracovat s normou NTSC a přehrávat DVD z regionu 1. Taktéž televizor musí umět korektně přehrát filmy v normě NTSC. Televizory s zobrazovací frekvencí 100 Hz jsou přímo nevhodné, stejně tak stařičké Tesly které NTSC přehrávají černobíle. Chcete-li si brýle připojit k počítači, musíte vlastnit některou výrobcem brýlí podporovanou grafickou kartu a CRT monitor. Nelekněte se, že brýle nefungují ihned je potřeba je správně nastavit pomocí dodávaného software. Navíc v některých hrách není funkce brýlí korektní, to ovšem již není vina výrobce brýlí.

Pokud si budete chtít natáčet vlastní 3D filmy, nezapomeňte na to že již jednou natočený trojrozměrný film nelze převést na normální a ani normální film na trojrozměrný. První případ lze v omezené míře realizovat vypuštěním sudých nebo lichých půlsnímků, čímž se ovšem sníží snímková frekvence na polovinu a obraz bude viditelně cukat. Převod normálního filmu na trojrozměrný je již zcela nemožný neexistuje způsob, jak doplnit chybějící obraz z druhé kamery, která je při natáčení záběru umístěna kousek vedle. Prostorový dojem obyčejné nahrávky však lze poměrně věrně nasimulovat, například s programem 3D Plus 2.0. 3D filmová nahrávka je také velmi špatně kompresovatelná při vytváření vlastních DVD filmů tak budete muset nastavit velmi vysoký datový tok obrazu pro dosažení odpovídající kvality.

Rozhodnutí, jestli koupit nebo nekoupit nechám na vás. Zeptáte-li se mě na to jestli ano nebo ne, určitě odpovím ano. Jenže to ano sebou nese jeden poměrně závažný problém sehnat 3D brýle v našich končinách totiž není úplně jednoduchá záležitost. Po poměrně dlouhém pátrání jsem objevil pouze jednu českou firmu, u které si můžete 3D brýle koupit. Je to firma High in the Sky, která se zabývá distribucí leteckých simulátorů a příslušenství a mimo jiné má v nabídce 3D brýle od firmy eDimensional za cca 2 200,- Kč klasické, nebo za 3 000,- Kč bezdrátové. Mají však v nabídce pouze samotné brýle připojitelné k počítači a několik brýle výužívajících programů (3D Combine, 3D Plus a objednat si můžete i některé další). Ostatní vybavení (přípojku k TV, předsádku pro videokameru) si budete muset sehnat jinde. Buďto si daný výrobek objednáte přes Internet v některém zahraničním obchodě, nebo se dohodnete s některým distributorem výpočetní nebo video techniky, aby vám ho dovezl. Je možné, že za nějaký čas budou 3D brýle ke koupi v každém obchodě, nicméně zatím to tak bohužel není. Podle mého názoru se jedná i o výzvu pro dovozce a distributory nechce se někdo pustit do distribuce těchto výrobků na našem trhu? Zájemců o koupi by se našlo určitě dost.

Co říci na závěr ? 3D brýle jsou bezvadná věc, nejsou příliš drahé, je s nimi legrace a pokud si je koupíte určitě neprohloupíte. Proč zůstávat 2D, když můžete být 3D? Setkejte se také se třetím rozměrem, filmy vyskakující na vás z televize za to stojí.

Na závěr několik odkazů na Internet, týkajících se 3D brýlí:Petr Beránek


Pozn. Martin: trochu jiný pohled na 3D brýle od jiné firmy (eDimensional) nabízí i dnešní Tiscali.

Kapitoly článků
2.  Setkání ve třetím rozměru s 3D brýlemi

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Setkání ve třetím rozměru s 3D brýlemi

Pondělí, 25 Leden 2010 - 17:53 | pavel29 | Prosím vás nemáte někdo doma tahle 3D brýle http...
Úterý, 23 Prosinec 2008 - 14:15 | Anonym | Tuhle sadu uz mam davno, kdyz zacal IMAX. Dovoli...
Sobota, 13 Prosinec 2003 - 03:05 | Filip Neuman | To demo na 3Dplus se bohuzel neda nainstalovat (...
Pondělí, 17 Listopad 2003 - 12:47 | Anonym | Moji zkusenost s brylemi si muzete precist zde:...

Zobrazit diskusi