Sigma ohlašuje první f/1.4 20mm fullframe objektiv na světě
Sigma 20mm F1.4 DG HSM Art, jak se celým názvem ohlášená novinka jmenuje, je vůbec první full-frame objektivem tohoto ohniska se světelností f/1.4. Byť nejde co do světelnosti o extrémní posun (předchozí model byl f/1.8), přináší nový model zbrusu novou optickou konstrukci využívající nové materiály a asferické broušení, díky čemuž přináší i nezanedbatelný posun v optické kvalitě.
vlevo: Sigma 20mm f/1.4, vpravo Sigma 24mm f/1.4
červeně/fialově: asfericky broušené členy
žlutě: FLD sklo
modře: SLD sklo
Pokud by se vám optické schéma (vlevo) zdálo povědomé, pak vám asi připomíná diagram v únoru vydané Sigmy 24mm F1.4 DG HSM Art. Na pohled je jasné, že obě vycházejí ze stejného konceptu (patentu), který byl přepočten na různá ohniska. FLD sklo neboli „F“ Low Dispersion je materiál, který Sigma vyvinula ve spolupráci s Hoyou a poprvé nasadila v roce 2010. Cílem byla alternativa k extrémně drahému a křehkému fluoritovému sklu, která by umožnila konstruovat objektivy nadstandardních optických vlastností v dostupných cenových relacích. Materiál má extrémně nízký rozptyl, vysokou světelnou propustnost, nízký index lomu a vysokou anomální disperzi. Používá se především pro korekci chromatické aberace. Zkratka SLD značí Special Low Dispersion a jde o materiál se středně nízkým rozptylem. Používá se rovněž ke snížení chromatické aberace. Všimněte si, že u objektivu s širším ohniskem byl pro třetí člen namísto FLD použit SLD materiál.
Sigma 20mm F1.4 DG HSM Art
- ohnisko 20 mm / 94,5° (pro full-frame; na cropu 1,5 se bude chovat jako 30mm)
- světelnost f/1.4
- clona s 9 zaoblenými lamelami (až f/16)
- konstrukce z 15 optických členů v 11 skupinách
- min. ostřící vzdálenost: 27,6 cm (odpovídá zvětšení 1:7,1)
- závitový filtr: -
- bajonety: Sigma, Canon, Nikon
Podíváte-li se na snímek objektivu okem zkušeného fotografa, bude vám asi záhy jasné, že nenabízí přední závitový filtr. Přední optický člen je výrazně vypuklý (výrazněji než u 24mm modelu), a tak nelze používat filtry, které se montují přímo na objektivový závit. Co ale potěší, je optická kvalita. Zatím jsou k dispozici pouze MTF křivky, ale na 20mm ohnisko (navíc při rekordní světelnosti) vypadají velmi dobře:
Pro názornost jsem do grafu přidal (šedě) křivky staršího modelu (Sigma 20mm f/1.8), takže je na první pohled zřejmé, že novinka dosahuje při f/1.4 výrazně lepších výsledků než původní model při f/1.8. Jak si to konkrétněji představit? Pokud jste měli v rukou nedávno vydanou Sigmu 24mm f/1.4, pak vězte, že optický výkon nové 20mm f/1.4 bude prakticky totožný. MTF křivky se totiž v podstatě neliší - rozdíl je i přes o 13 % širší úhel záběru jen symbolický.
MTF křivky nových objektivů: vlevo 20mm f/1.4, vpravo 24mm f/1.4
Nepatrně vyšší (oproti 24mm kolegyni) je distorze: čtyřiadvacítka se vešla do 1,5 %, dvacítka se vejde do 2 %. Všechny doposud zveřejněné optické charakteristiky vypadají velmi dobře. S ohledem na ohnisko a světelnost se nyní bude upírat pozornost k tomu, jak se Sigmě podařilo zkorigovat vadu zvanou koma - dosavadní parametry by totiž mohly oslovit nejednoho astrofotografa a právě koma je posledním z „nejvíce zásadních“ parametrů, které rozhodují o vhodnosti či nevhodnosti širokoúhlého objektivu pro tyto účely.
Pro představu o rozdílech v šířce záběru přidávám ilustraci širokých ohnisek webu photographylife. Závěrem už zbývá jen oficiální cena, která je nastavena na $899, takže lze očekávat částku podobnou jako v případě 24mm modelu (tj. 21 tisíc Kč včetně daně), nebo jen mírně vyšší.