Nečekaný obrat: Sigma připravila nejmenší tělo s Full-Frame Bayerem
V roce 2018 ohlásila Sigma vývoj full-frame Foveonu a letos potvrdila, že chystá i jím vybavené tělo s L-bajonetem, které plánuje uvést na trh v roce 2020. Protože Sigma nepatří mezi značky, které by zaplavovaly trh desítkami modelů fotoaparátů ročně, vyzněla situace tak, že příští velká věc bude právě tělo s full-frame Foveonem a do jeho uvedení nemá smysl čekat nic jiného. Což se ukázalo jako omyl.
CEO společnosti Kazuto Yamaki po představení několika objektivů s potměšilým úsměvem promítl tradičně applovský „One more thing…“ slajd a následně představil nový koncept fotoaparátu, Sigma FP. Jde patrně o nejmenší, nejlehčí a dost možná i nejuniverzálnější full-frame řešení, které je - druhé překvapení - vybaveno snímačem s bayerovou maskou. Yamaki jeho výběr vysvětlil stručně a logicky - Foveon je skvělý pro fotografii, ale Sigma chce nabídnout i tělo zaměřené na video, pro nějž se Foveon nehodí (tři barevné hodnoty pro každý pixel znamenají násobně pomalejší vyčítání a zpracování dat ze snímače, které potřebám videa o vysokém rozlišení a FPS nestačí).
Tělo je opravdu malé, jak ukazuje slajd srovnávající s japonským pasem. FP má na šířku 112,6 milimetru, na výšku 69,9 milimetru a hloubku 45,3 milimetru. Váží 370 gramů. Jedním z klíčových prvků je „bezzrcadlovkový“ L-bajonet. Je navržený, aby vyhovoval full-frame snímačům a zároveň měl proporce vyhovující použitím redukcí. To odhaluje jednu zásadní výhodu řady FP: lze používat nativní L-objektivy Sigmy a dalších výrobců, ale je možné nasadit všemožné adaptéry a využívat optiku moderními videoobjektivy počínaje a historickou optikou Leica s M-bajonetem konče.
Tělo je navíc konstruované tak, aby jej bylo možné široce rozšiřovat dalšími prvky používanými pro film, ale i různými gripy pro fotografii. Mozaika možností, kterou vidíte výše, je jen částí toho, co prezentuje oficiální video (najdete v závěru článku). Přesto, že rozměry FP nejsou nijak velké, nemá podle teplotního snímku tělo problémy s přehříváním:
Použitý snímač dosahuje rozlišení 24 MPix, nedisponuje low-pass filtrem. Při fotografii v plném rozlišení zvládá prvních 12 snímků zachytit rychlostí 18 FPS. Video může být natáčeno až ve 4k rozlišení (29,97 FPS, 25 FPS nebo 23,87 FPS), případně v 1080p v až 119,88 FPS. Ve vyšších FPS lze použít 8-10bit barevnou hloubku, při ~24 FPS 12bit a pro fotografii až 14bit. Podporováno je ISO 100-25600, v rozšířeném režimu pak i např. ISO 6, 12, 25, 50 … 102400. Na úrovni těla lze nastavit i funkce jako fill-light (známá ze softwaru Sigma Photo Pro pro zpracování RAWů), tón a barvy (tyto dvě funkce mají vlastní ovládací tlačítka pod LCD) nebo poměry stran všech rozšířených video-standardů.
Tělo nabízí překvapivě široké možnosti jemného nastavení (i v rámci některých automatických funkcí), které do jisté míry odráží možnosti profesionální videotechniky, kam s FP Sigma mimo jiné míří. Z již ohlášeného příslušenství můžeme jmenovat:
- Sigma Hot Shoe Unit HU-11 (bude přibalen v ceně)
- Sigma LCD View Finder LVF-11
- Sigma Base Plate BPL-11
- Sigma Hand Grip HG-11
- Sigma Large Hand Grip HG-21
- Sigma Cable Release CR-41
- Sigma Electronic Flash EF-630 SA-STTL
- Sigma Mount Converter MC-21
- Sigma Base Grip BG-11
Sigma