Sigma zlevňuje SD1 a uvádí kompakty DP1M a DP2M s „45MPix“ Foveonem X3
Nový CEO a snížení ceny
Pokud sledujete dění kolem společnosti Sigma a snímače Foveon, asi se neubráníte dojmu, že celá tato situace má poměrně silný nádech patosu. Vše začalo ohlášením zrcadlovky SD1 s novou generací snímače Foveon (se 45 miliony fotodiod). Kazuto Yamaki, který byl oficiálním CTO společnosti, ale prakticky již chod firmy vedl, poskytl rozhovor, ve kterém zmiňoval, že cena SD1 bude ve srovnání s jinými aparáty konkurenceschopná, což si s ohledem na top APS-C modely Canonu a Nikonu vyložili uživatelé jako ±$2000.
Při samotném vydání ale Sigma uvedla cenu $9700, čemuž logicky následovala vlna spekulací na téma špatné výtěžnosti nového snímače nebo poškození výroben při živelných pohromách v Japonsku. Tyto zvěsti se nakonec ukázaly být jako chybné, skutečnou příčinou prý bylo rozhodnutí Kazutova otce Michihira Yamakiho, který ještě oficiálně zastával funkci CEO společnosti. Michihiro si postavil hlavu a i když Kazuto novinářům slíbil příznivou cenu, nemohl s rozhodnutím svého otce nic udělat.
Sigma SD1
Na konci ledna jsme vás informovali o Michihirově úmrtí, tři dny poté (3. února) byl Kazuto jmenován do pozice CEO Sigmy a změny na sebe nenechaly dlouho čekat. I když se nám to při naší západní mentalitě může jevit až přehnaně pragmatické, Kazuto ihned po svém nástupu posunul cenu tam, kde ji chtěl od začátku mít - z původních $9700 na $2299 - tedy méně než na čtvrtinu.
Snímač Foveon, který je integrovaný v SD1, nese 45 milionů fotodiod uspořádaných ve 3 vrstvách nad sebou, takže pro každý z 15 milionů výstupních pixelů snímá celé viditelné spektrum (přesněji řečeno R, G i B kanál). Není proto potřeba žádná interpolace, nevznikají ani artefakty jako barevné moire, a tak snímač nepotřebuje low-pass filtr, který by ořezával jemné detaily. Kombinací těchto vlastností vzniká obraz, který Sigma obvykle popisuje jako detailem srovnatelný se 45MPix bayerovým snímačem.
Nikon D800
Společnost Nikon včera uvedla full-framový D800 s rozlišením 36 MPix, přičemž nabídne i variantu D800E bez low-pass filtrace s vyšším efektivním rozlišením. Při velkém snímači, 36 milionech fotodiod a absenci low-pass filtru se Nikon D800E stal silným konkurentem SD1, a tak její sleva přišla doslova za pět minut dvanáct (D800E by měl stát $3299, tedy o $1000 více než SD1).
Novinky ve jménu Dicka Merrilla: DP1M a DP2M
Původní aparáty Sigma DP1 a DP2 prošly od svého uvedení vcelku zdařilou evolucí - modely zakončené písmeny „s“ a „x“ postupem času přinesly nový procesor, zlepšené výsledky v protisvětle, upravené ovládání, rychlejší odezvy, rychlejší autofocus a také zesilovač analogového signálu (tzv. analog front-end), který nahradil zesilování digitální. (Digitální zesilování v praxi znamenalo, že bez ohledu na nastavení byly všechny snímky pořizované a do RAWu ukládané na základní ISO a vyšší hodnoty se realizovaly až při softwarovém převodu z RAWu. Analogový front-end naproti tomu zesiluje již analogový signál ze snímače ještě před digitalizací).
Co ale po celou dobu vývoje těchto těl zůstalo, byl snímač - 4,7MPix (či chcete-li efektivně 14MPix) Foveon, který se prvně objevil již v těle SD14 a později SD15. Nová řada ale pošle starou generaci 4,7MPix Foveonu na odpočinek a vyjde ze snímače SD1. Protože se ale tato verze liší crop factorem (1,5× namísto původního menšího 1,7×), bylo nutné použít i novou optiku:
Objektivy jsou po stránce optické konstrukce patrně totožné s modely 19mm f2.8 a 30mm f2.8, které Sigma uvedla na CES pro bajonety Sony NEX a Micro 4/3. Oba používají nové optické elementy fluoritového typu, které společnost poprvé implementovala do objektivu 8-16mm pro APS-C zrcadlovky.
Nová těla ponesou i lepší LCD panel - původní 230k-bodový nahradí 920k-bodový, jaký na klíčových produktech používá většina z konkurentů. Oba modely jsou věnované vzpomínce Dicka Merrilla, zakladatele společnosti Foveon a jednoho z duchovních otců tohoto snímače, který zemřel na podzim 2008. Merrill se nebyl ochotný spokojit s letitým konceptem bayerovy masky a veškeré své úsilí a finance zasvětil vývoji funkčního plnobarevného snímače, který by se dostal do sériové výroby a následně i do komerčně dostupných fotoaparátů. Sigma se proto rozhodla Merrillovi odkázat nejen řady DP ale současnou generaci snímače Foveon X3 a produkty na ní postavené.
Sigma Foveon X3 Merrill
Ceny ani dostupnost kompaktních novinek zatím výrobce nesdělil.