Opravujeme zdroj: Silverstone Strider Essential Series 600 W
Kapitoly článků
Nebudeme dlouho chodit okolo horké kaše, recenzi si může každý, kdo ji ještě nečetl, projít a podívat se, jak zdroj dopadl. Tento model od Sirtecu má dost mizerné osazení a to ještě poměrně malými kapacitami. S ohledem na špatný návrh tak výsledkem bylo velmi vysoké zvlnění až za hranicí specifikace, zdroj byl tedy regulérně rozbitý… už z továrny. ☺
Všechny výstupní kondenzátory jsem tak nahradil lepšími a většinou s vyšší kapacitou. Konkrétně zakázkové šuškony na +12V větvi jsem nahradil ještě zakázkovějšími Chemi-Cony KZN 3300 μF/16 V, které jsou ještě vyšší (40 mm), aby tuto kapacitu vůbec pojaly. Zato ale mají parametry, které nejsou jiná liga, to je úplně jiný sport: ESR maximálně 18 mΩ, proud 3600 mA, životnost 10000 hodin při 105 °C. Vyrobeny speciálně pro mě po roce vyjednávání.
Dále k nim paralelně KZH 1000/16. Na větev -12 V jsem úspěšně nacpal Samxony RS 3300 μF/16 V, některé pozice totiž měly možnost osazení 10mm kondenzátorů rovnou, Sirtec přesto zvolil jen 8mm. Na +3,3 a +5 V pak KYA 3300 μF/6,3 V (v příští objednávce už beru KYB, mají ještě lepší ESR a proud) a paralelně KZN 1500/6,3. Dále už jen nějaké ty malé na filtraci řídicích čipů, tam je to +- jedno dokud jsou kvalitní.
Neměnil jsem vstupní kondenzátor, byť ještě uvažuji o tom, že bych zkusil najít něco s větší kapacitou (390+ μF) a podívat se, jaký to bude mít efekt. Každopádně již výměna výstupních kondenzátorů přinesla očekávaný efekt: sice těsně, ale zdroj už je nyní ve specifikaci.
Objevují se drobné a velmi krátké zákmity, což je znamení toho, že ESR některých kondenzátorů se už blíží hranici, kterou zpětná vazba ještě snese.
Mírně to navyšuje zvlnění na +12 V, nicméně vše ostatní je nyní nižší o nějaké desítky procent.
Větev -12 V má dokonce zvlnění méně než poloviční.