Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k SketchFET - revoluce tranzistorů?

Kdy to prijde do praxe? Jednoducha a levna vyroba... to je az moc jednoduchy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jamoko: "jednoduchá a levná" znamená něco zcela jiného, než si pod těmi pojmy představuješ ty ;)
 
Jinak mi 1nm technologie vychází někde mezi roky 2027(+/-3) Ale mohu se mýlit :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Azazel >> 2027, hehe, ja vtedy ocakavam nastup zeleza po drevenych ostepoch.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Azael: Pokud je neco jednoduche na vyrobu, tak je to take levne. A pokud je to levne tak nastup do praxe je rychlejsi nez u draheho a sloziteho. takze za tim si stojim, nema to nic spolecenho se stavajicim vyrobnim procesem, jelikoz to odbocuje od soucasneho vyvoje, respektive to spis vypada na novou vetev vyvoje. Samozrejme, pokud INT/AMD/atd pujdou soucasnym tempem zmensovani vyrobniho procesu tak 2027 je moc blizko.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsou to vynikající technologie, zde je taky jedna  http://www.federmann.cz/index.php/technologie/79-vyzkum/91-nanotechnolog...  jsem zvedav co se prosadí a co zustane jen sen.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jde predevsim o to, ze kazda fabrika na dane technologii se musi nejdriv zaplatit. Pak tu je dalsi vec, to ze se da udelat jeden tranzistor jeste neznamena, ze se jich daj udelat miliardy vedle sebe. Napr v soucasnych CPU/GPU neni uz ani tak problem zmensit obvody jako takove, ale problem je, udrzet je pri takove velikosti funkcni - preslechy/sum/...

No a i kdyby se tohle podarilo vyresit a dostanem se na jednoatomove struktury, tak stejne uz neni kam dal jit. Respektive osobne znam jednu cestu - biologie, kde je pro zmenu jinej problem, zapominani. Existujou laboratorni pokusy s mozkovyma bunkama, funguje to ovsem presne jako mozek = uci se to, ale taky zapomina, coz u pocitacu moc nechcem - proto je pouzivame ze informace nezapominaj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Idealna technologia pre vyrobu pamati do SSD diskov kedze tie sa s nejakym-tym defektom vedia vysporiadat lahko.

NOX: 2027 je po stvrtej svetovej alebo este pred? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rfwef >> no ze neni kam dal jit, slysel jsem neco o pomalu nastupujici spintronice, ktera ma pomalu ale jiste nahradit nynejsi nanotechnologie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale pánové.... nenechte se příliš unést. Jen se ohlédněte a podívejte kolik takových technologií bylo nadějných v laboratoři a kolik se jich dostalo do průmyslové praxe (a za jak dlouho). A to mi říkají, že jsem nenapravitelný optimista ...:-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jamoko: vybudovat zcela nový výrobní proces je prostě drahé i kdyby to bylo levné ;)
rfwef: biologie (ať už je to cokoli) je blbost ... protože je to mnohonásobně větší, tak to zkrátka vykonnější být nemůže.
 
Budoucnost (až už nepůjde zmenšovat) je v masivní paralelizaci ... mimochodem, ta budoucnost se už pomalilinku pěkně rozjíždí, takže si tuhle chvíli zapamatujte, ať můžete za čas vyprávět, že jste byli u toho ;) 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rfwef: Máme tu celkem nevyužitý třetí rozměr, takže rozhodně bych netvrdil, že není kam jít.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Třetí rozměr je nevyužit z dobrého důvodu - kvůli odvodu tepla.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Honza748 : nemáme, protože se to moc nedá uchladit...
Novou technologii vítám, i když si osobně myslím, že ultrarevoluční buď zapadne, nebo ji někdo koupí a pustí k ledu. Prostě v psychologii lidí existuje vžitý odpor k hodně novým věcem, u konkurence zase existuje ještě silnější odpor k něčemu, co by je převálcovalo :) Takže je klidně možné, že tohle potká osud technologií jako byly magnetooptické disky, které používaly tepelně-asistovaný magnetický zápis, jaký v budoucnu teprv příjde, ale v době disket měly kapacitu ~128MB a libovolný počet přepisů. Nebo úžasné prostorové zvukové karty, na který se mohl SoundBlaster leda smutně dívat z rožku. Prostě to příjde až nastane čas, ne dřív.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to jamoko:
Ono muze bejt lehce vyrobitelnej jeden tranzistor, jenze k tomu tranzistoru potrebujes vyrobit i pokud mozno podobne velky kondiky, podobne tepelne roztazny pouzdro(i kdyz tohle bude asi podobny jako u stavajicich cipu), vymyslet jakym zpusobem prichytit piny(bude jich mnohem vic a budou mensi), vyresit ruzny sumy, prechodovy jevy pri sepnuti/vypnuti tranzistoru, vymyslet jakym zpusobem vubec budes vytvaret a vypalovat masky(pripadne vymyslet nakou uplne novou technologii), vymyslet jakym zpusobem budes jednotlivy vrstvy tranzistoru spojovat(pochybuju, ze tady bude stacit "obycejny" zlato) atd. Tohle je beh na dlouhou trat, kterou jen tak nekdo nebude chtit bezet, kdyz ma na stole prozatim dostacujici technologii. Takze datum, co napsal azazel nebude zas tolik mimo realitu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neda uchladit ? . . . to zni jako vyzva ;o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

az pridu, ... az nahodou jedneho dna budu stabilne, replikovatelne sub-Vth tranzistory tak nebude problem ani s chladenim. sub-Vth logika je jedna z najgenialnejsich veci co sa spotreby tyka.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Azazel: Jasne a proto je (nejen)lidskej mozek mnohonasobne vykonejsi nez jakakoli elektronika a umi veci, o kterych si vyvojari muzou zatim nechat jen zdat.
Rek bych ze mimo ses ty, protoze jedna bunka umi daleko vic veci nez desitky/stovky/mozna tisice tranzistoru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rfwef : lidský mozek obsahuje cca 1000000000000000 synapsí !! Proto je výkonnější, mimochodem, lidský mozek běží na frekvenci ~15Hz ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rfwef: PS: jedna buňka se skládá z mnoha miliard atomů

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rfwef: No ono se spis predpoklada ze se fabrika musi zaplatit. Druha vec je ze tu je spousta dalsich vlivu ktere ti v tom muzou zabranit.
Zaprve konkurence, je lepsi kdyz si udrzis naskok pred ostatnima a ne kazda fabrika je planovana se zaplatit ve stejnou dobu. Za druhe doba kterou trva nez se zaplati je vetsinou docela dlouha a muze byt vyhodnejsi ji radsi prestavet pedtim nez se tak stane a dosahnout tak levnejsi vyroby.

Co se tyka biologie, rozdil mezi PC a mozkem je ze PC potrebuje milion kroku na to co mozek spocita pri jednom. Vem si obycejnou vzpominku, pro mozek je to zalezitost vteriny najit vsechny potrebne relevantni informace k jejimu vyvolani, pro normalni PC by to byla zalezitost mesicu pripadne stejne doby ale to PC by melo velikost mensiho mesta.

A co se tyka problemu s chlazenim branicim rust do 3ho rozmeru, zase je to zavisle na materialech a celkove konstrukci. Jestli bude teplo tvoremo v centru jako je to ted nebo v mensim mnozstvi v 3d prostoru, zase takovy rozdil to neni. Existuji zpusoby jak odvadet teplo efektivneji na povrch a take rovnomernejsi zahrivani snizuje stres na material.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ad biologie - ovšem mozek to pochopitelně neudělá ihned po výrobě, potřebuje alespoň takových osm let na zahoření - to by jste takové PC chtěli? A argument na vrch - mluvíme o mozku s abstraktním myšlením (stejně jako programy), muší mozek je sice zahořenej obvykle rychleji ale kolik toho asi zvládne což? Trochu logiky do tý biologie... Je to hlavně o schopnosti učit se a ne o výpočetní síle...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a jak to bude reagovat na EMI, ktery dokaze "roztavit" klasicke radarove anteny?
uz soucasna technologie miniaturizace je absolutne neodolna / kolikrat staci blesk pobliz a jsi v .... /
ale jinak jo, pokud to bude pro bezneho spotrebitele +

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rodney: Rozdil mezi PC a mozkem je na seminarni praci a ne na prispevek v diskuzi. Je to neco uplne jineho, neda se to srovnavat. Neuronova sit je napriklad dobra na priblizne operace, pro presne je nevhodna - a soucasne pocitace stoji na presnych operacich. Pokud se nekdy budou pouzivat fyzicke neuronove site, bude to jako specialni "fuzzy" koprocesor pro specialni ulohy.

rfwef: Pry neni kam jit ... zatim se nam dari delat vzdy 2x rychlejsi pocitace za dva roky. Co bys rekl technologii Nx rychlejsi, tedy technologii ktera bude tim rychlejsi proti soucasnym pocitacum cim slozitejsi problem ji zadas ? Privitejme kvantove procesory. NP-uplne ulohy v polynomialnim case. Co se dneska pocita hodiny se bude stale pocitat hodiny, ale co se pocita tydny bude trvat take jen hodiny ...

Po prvni svetove nabirali armady numericke matematiky, kteri studovali v domneni ze jejich obor je ciste teoreticky. Prijde doba, kdy firmy na vyrobu procesoru budou souperit o lidi s projekty kolem Large Hadron Collideru. Pokud ho nekoupi rovnou cely.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

azrael napisal:lidský mozek obsahuje cca 1000000000000000 synapsí !! Proto je výkonnější, mimochodem, lidský mozek běží na frekvenci ~15Hz ;)
to je realne
keby tak bezal na 80Hz,tak uz vtedy ho neuzivis,musel by si prijmat glukozu ako na beziacom pase(normalne mozog ma 20%nu spotrebu z celkovej spotreby
a taky GHz to by ti rozflakalo mozgy po celom tele a spotreba 20kilo cistej glukozy
inak zaujimave citanie

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dash9, PecaPospec: Zatím to nebylo potřeba, až na to dojde, nějaké řešení se najde.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.