Sluchátka
Kapitoly článků
Vzhled
Pružnost nosných tyčinek je vzhledem k váze sluchátek 300 g vyvážena tak, aby sluchátka nepadala a uživateli nepřipadala hlava jak v lisu. Moje bezdrátová sluchátka vyvíjí na hlavu možná menší tlak, ovšem ta nesedí kolem uší, ale na nich. Do sluchátek HP-10 zapadnou kompletně celé uši, takže se uvnitř neohýbají a celý tlak při nasazení spočívá na lebce. Jedinou nevýhodou je prakticky nulová naklonitelnost sluchátek. Sice to na první pohled vypadá, že s naklonitelností výrobce počítal, naklánět se však skutečně skoro vůbec nedají, spodní částí sluchátek ve směru dovnitř už pak ani omylem. Na obrázku je sluchátko nakloněno za použití násilí, jenž by rozhodně nemělo být běžné.
Ovladač hlasitostí
Velice sympatický je ovladač hlasitosti umístěný na šňůře několik desítek centimetrů od sluchátek. Poměrně snadno zde můžete regulovat hlasitost zvlášť pro přední, zadní, středové a vibrační reproduktory. Otočné potenciometry jsou vybaveny stupnicí od 0 do 10, takže lze orientačně zjistit, na kolik je ten který knoflík otočen.
Mikrofon
Přídavný mikrofon jde lehce a přitom celkem stabilně nasadit jak na pravou, tak levou stranu sluchátek. Tyčinka, na jejímž konci je samotný mikrofon umístěn, je tvarovatelná a při určitém nastavení drží tvar docela slušně a nemá tendenci se ohýbat jinak, než uživatel vyžaduje. Zapojení mikrofonu jde zcela mimo zesilovač, připojuje se zpravidla přímo do příslušného konektoru ve zvukové kartě počítače či jiných zařízení. Nestačí-li 4metrová šňůra, lze ji o metr a půl ještě nastavit.
Co se kvality zvuku, který je mikrofon schopen zaznamenat, týče, připadá mi výrazně lepší než kdejaký vestavěný např. v monitorech a běžných levnějších sluchátkách. Jeho citlivost je poměrně slušná a se vdnáleností od mikrofonu se nesnižuje exponenciálně, podobně jako u běžných jednoduchých mikrofonů. Pro kvalitnější záznam je vhodné mít jej spíše dále od sebe, zvuk takto chytá rovnoměrně a čistě. Dobře zaznamenává jak nižší, tak vyšší frekvence. Zkrátka a dobře jsem s mikrofonem spokojen.
Vnitřek sluchátek
I do sluchátek jsem se podíval, neboť jsem byl nesmírně zvědavý, jak je tam uspořádáno to 5.1 a hlavně jak vypadá takový sluchátkový subwoofer. Na obrázku názorně vidíte, že ve sluchátkách jsou skutečné přední, zadní a středové reproduktory. Subwoofer neboli vibrační reproduktor je pak umístěn na vnější stěně sluchátek. K reproduktorkům vedou poměrně titěrné drátky, které jsou vlastně v celé přívodní šňůře.
Tato „sada“ reproduktorků je samozřejmě i v druhém sluchátku. Jestliže označení 5.1 vychází ze dvou předních, dvou zadních, jednoho středového a jednoho subwoofer reproduktoru, pak by se toto dalo nazvat spíše 6.2. Do vibračních reproduktorů pouští zesilovač pouze některé frekvence (prý od 20 do 120 Hz), výsledný efekt spíše než subwoofer připomíná vibrátor na hlavě. Ostatně i v manuálu se o subwooferu píše převážně jako o vibračních funkcích. Co se poslechu týče, skutečný subwoofer je samozřejmě skutečný subwoofer, protože takto nízké frekvence se zpravidla vnímají celým tělem než jen sluchovými orgány. Nemálo basů produkují také přední reproduktory, takže subwoofery tomu v podstatě dodávají ten správný vibrační efekt. Samozřejmě pokud vše ztlumíte a necháte si puštěné pouze „vibwoofery“, při nízkých frekvencích s vysokou hlasitostí skutečně vnímáte kromě třesu na hlavě také basy a lze rozpoznat, co to vlastně hraje (nějaká ta membrána v nich je a hodně slabé výšky lze také rozpoznat). Každopádně pokud si připlácnete sluchátka k hlavě rukama, budou vás při intenzivní činnosti subwooferů brnět celé dlaně, tedy samozřejmě pokud si je pustíte na plné pecky (při poslechu na rozumné úrovni hlasitosti jsou vibrace nepatrné).