Zesilovač
Kapitoly článků
Zadní konektory
Nejprve se trochu netradičně podíváme dozadu, abychom věděli, co s tím pak vpředu můžeme dělat (ostatně přední ovládací panel jsme už viděli).
Horní konektor AUX slouží k připojení stereo vstupu do zesilovače. Ten jej pak nějakým způsobem rozkládá a pouští do všech reproduktorů, tedy předních, zadních, středových i vibračních. Další dva konektory jsou určeny pro připojení předních a zadních reproduktorů, třetí připojuje středové a vibrační reproduktory. Zbylá trojice konektorů je určena pro výstup na další zařízení, např. soustavu 5.1 reproduktorů.
Tmavý konektor netřeba dlouze představovat, sem připojíte napájení z přiloženého zdroje. A pokud nemáte u počítače zrovna volnou elektrickou zásuvku, máme tu dva veselé USB porty. Jeden z nich (jedno který) připojíte do USB portu v PC, druhý vám zbude pro připojení dalšího zařízení, takže napájením zneužitý USB port v PC máte stále k dispozici. Jak si později ukážeme, v zesilovači není žádný USB hub nebo něco podobného, piny jsou v konektorech jednoduše propojeny 1:1, zem a +5V jsou použity pro napájení zesilovače. Jen je třeba dávat pozor, abyste z takto využitého USB portu nechtěli odebírat příliš mnoho proudu. USB porty dávají teoreticky 0,5 A, což je přesně hodnota, kterou si podle specifikace cucne právě zesilovač. Takže teoreticky byste už neměli nic připojovat (praxe však bývá jiná, určitě to znáte).
Přední panel
Připomeňme si znovu ovládací panel na přední straně zesilovače.
Funkci horního tlačítka netřeba nějak zvlášť rozebírat, prostě zapíná a vypíná zesilovač. Stejně tak jasná je funkce otočného knoflíku pod ním (co byste asi tak řekli, že to může být? Kdo neuhádl ovládání hlasitosti, ať si PowerMax HP-10 raději nekupuje).
Tlačítko pod ovládáním hlasitosti slouží k přepínání vstupů, které jsme viděli na zadní straně. Zamáčknutím tlačítka volíte stereo vstup AUX, vymáčknutím 5.1 vstup. Do 5.1 výstupu jde taktéž vstup, který je takto zvolen.
Spodní konektory jsou určeny pro samotná sluchátka. Jistě vám neuniklo, že mají dost pinů. Inu, pro přivedení 5.1 zvuku do sluchátek je potřeba více vodičů. Na předním panelu zesilovače jsou konektory dva, takže pokud si koupíte dvoje sluchátka, můžete si např. film z DVD ve vašem domácím kině vychutnat nerušeně ve dvou. Že by se sluchátka dala pořídit samostatně, jsem však jaksi nezaregistroval, ale třeba to jde.
Pokud byste chtěli sluchátka přímo připojit do běžného stereo konektoru, máte možnost použít již zmíněnou redukci. Do té na jedné straně zapojíte konektor od sluchátek a na druhé je připraven klasický stereo 3,5mm jack. V takovém případě doporučuji na šňůře od sluchátek ztlumit středové reproduktory, protože redukce do nic z mě nepochopitelných důvodů pouští levý kanál. Prakticky tak vzniká situace, kdy levý kanál vám jde dopředu a dozadu vlevo a do obou středů. Pravý jde pak pouze do předního a zadního pravého reproduktoru. A subwoofery se, jak jsem též uvedl, nevyužívají vůbec.
Indikační LEDky
Speciální kapitolku věnuji indikačním LEDkám. Ty jsou podle mého názoru spíše na parádu a to ještě hodně nepovedenou. Na obrázku názorně vidíte, kdy které LEDky svítí (jen pro informaci: zamáčknuté tlačítko samozřejmě drží samo, z důvodu omezení velikosti souboru má obrázek jen dva snímky).
Jasně vidíte, že při zapnutém vstupu AUX (zamáčknuté tlačítko) svítí tři červené LEDky L, R a SUB (čili levý a pravý kanál plus subwoofer). Ve skutečnosti však jde zvuk také do středů (sem jde opravdu zmixovaný levý i pravý kanál) a po levém a pravém kanálu do zadních reproduktorů. Při zapnutém 5.1 vstupu jsou pak aktivní všechny LEDky, rozsvítí se tedy navíc tři oranžové SL, SR a C (levý a pravý surround neboli zadní reproduktory a středové). Červené tedy svítí neustále, oranžové jen je-li zapnut 5.1 vstup. Uvnitř jsou klasické 3mm LEDky a svítí poměrně dost, v šeru s přehledem suplují menší svítilnu.
Vnitřek zesilovače
Předpokládám, že jste vůbec neměli strach, že bych se nepodíval do vnitřku zesilovače. Po pravdě řečeno, dobývá se do něj špatně, protože je vzadu slepen štítkem označujícím konektory. No, nic není nemožné, pojďte se podívat, jak to uvnitř vypadá.
Co se týče předního panelu, na něm je zvláštní pouze jedna drobnost: Při pohledu proti světlu vykazuje tmavě červenou průsvitnost. Na druhém obrázku potom vidíte samotné LEDky, které prostě jen tak sedí pod předním panelem.