Windows 8 hlásí Microsoftu, co si spouštíte
Internet Explorer již nějaký ten pátek obsahuje funkci SmartScreen. Tato funkce, čert ví, proč se jmenuje tak, jak se jmenuje, má oficiálně za úkol chránit uživatele před nežádoucím softwarem. Funguje velmi prostě: prohlížeč se zeptá jisté Microsoftem provozované služby, zda na stránce, kterou se uživatel chystá navštívit, není nějaký e-binec. Jinými slovy pošle kamsi Microsoftu adresu, na kterou přistupujete, bez toho vám prohlížeč nemůže říci, zda je stránka na seznamu závadných, nebo ne. Zda tyto údaje (o prohlížení) Microsoft nějak shromažďuje a využívá, nebo ne, to je samozřejmě otázka do pranice. Mimochodem podobné chování má ve výchozím nastavení Google Chrome. U obou prohlížečů jde taková funkce vypnout.
Windows SmartScreen je funkce Windows 8, která dělá něco podobného jako funkce SmartScreen v Internet Exploreru, akorát to samozřejmě nedělá pro webové stránky, ale pro spouštěné aplikace, konkrétně aplikace stažené z internetu. Služba Microsoftu, která rozhodne o tom, zda je soubor na seznamu závadných, nebo ne, dostane od funkce Windows SmartScreen mimo jiné jméno souboru a jeho hash.
Myslíte si, že Microsoft má s těmito údaji nějaké vedlejší úmysly? My se domníváme, že kdyby chtěl, má takováto data už hezky dlouho. Kromě toho komu se to nelíbí, může funkci Windows SmartScreen vypnout, což ovšem nic nemění na tom, že kdyby Microsoft tyto údaje opravdu chtěl, tak už je stejně má (existuje nemálo možností, jak do Microsoftu dopravit požadovaná data nepozorovaně, ale to už se skutečně pouštíme do konspiračních teorií, ty dnes ponechme stranou). Kdybychom vám chtěli hodně napovědět: napište na Start obrazovce třeba jen smart a vydejte se do nastavení.
Proč jsme vás o tom tedy informovali? Protože jsme chtěli vyjádřit svůj názor na tuto funkci. Nemyslíme si, že jde primárně o způsob, jak sledovat uživatele a ačkoli to může být vedlejší zcela neúmyslný efekt s reálnou možností zneužití kýmkoli Microsoftem počínaje a americkými vládními úřady konče, hlavním cílem je skutečně chránit uživatele.
Podstatně větší problém máme ale s tím, kdo rozhoduje o tom, co je pro uživatele správné a co nikoli (falešné poplachy jsou docela nepříjemné a dost reálné, někteří uživatelé navíc mohou mít zcela legitimní potřebu spouštět soubory, které jsou na černé listně). Už jen proto bychom zkušeným uživatelům doporučili tuto funkci vypnout. Mimo jiné by její vypnutí mělo zrychlit spouštění stažených programů, což by mělo proces urychlit právě o ono ověřování ne/závadnosti dané aplikace přes internet.
Pokud jste paranoidní (staré dobré heslo říká „to, že jsem paranoidní, neznamená, že po mě nejdou“), SmartScreen si pro klid duše vypněte, protože co se skutečně do Microsoftu při kontrole souboru odesílá, jsou IP adresa (bez té to v podstatě nejde) a nějaká identifikace daného souboru (v podstatě jde o takový „otisk“, kde přejmenování souboru z něj samo o sobě nedělá jiný soubor). Nikde není psáno, že Microsoft tyto údaje neloguje a USA coby domovská země Microsoftu v rámci boje proti čemukoli doslova lační po datech jakéhokoli typu a umí si v případě potřeby zjednat jejich obstarání.
Pokud se chcete „cítit v suchu a v pohodě,“ zapomeňte na konspirační teorie a klidně si Windows SmartScreen ponechte zapnutý. Berte na vědomí, že antivir vám to nenahradí (ne zcela, jen částečně a s pochybnou mírou spolehlivosti) a že se kamsi odesílá informace o tom, co jste si právě spustili po stažení z internetu (oficiálně proto, aby systém dostal odpověď, zda je spouštěný soubor bezpečný).
Samozřejmě nás zajímá, co si o funkci SmartScreen myslíte vy. Podělte se v diskuzi.