Software - první vypalování
Kapitoly článků
Asi nemusíme dodávat, že software na tomto disku je určen pro systémy Windows (výrobce udává podporu Windows 2000/XP/Vista). A takhle to vypadá:
Ten je skutečně jednoduchý, jak slibuje. Zdrojem fotografií mohou být tři místa: Nějaké ty složky na pevných discích, fotky na paměťové kartě či přímo ve foťáku, anebo je možné vybírat jednotlivé fotografie ručně.
Vyberete-li první možnost, nabídne vám program všechny disky, nebo disky po jednom.
Po vybrání (v našem případě všechny disky) se provede rychlý průlet všemi disky (či vybraným diskem) a program najde všechny fotky.
Nakonec na mých discích našel celkem 24 GB fotek (to už aby Verbatim začal dělat PhotoSave Blu-ray ;-). Inu, tak to dopadá, když si někdo nedělá ve fotkách pořádek (samotného mě to číslo překvapilo ;-).
Takové množství samozřejmě vypálit lze, ale potřebujete odpovídající počet disků. Program by měl být schopen sadu fotek po discích rozdělit, ale všechny disky musí být Verbatim PhotoSave DVD. My tolik disků nemáme (vlastně máme jen tenhle jeden), takže si vybereme pouze některé fotografie třetí možností z uvedených nabídek (druhá je jasná, vyberete diskovou jednotku, která odpovídá připojené paměťové kartě, nebo samotnému foťáku, pak už se to chová stejně).
Nyní máme možnost zvolit si fotografie, které chceme na disk vypálit.
Na programu je sympatické to, že pokud jen označíte složku, kde máte řadu fotek, hned ji celou proskenuje a v náhledovém okně máte možnost bez nutnosti procházení složek listovat mezi všemi.
Zároveň umí na disk přidávat i videosoubory (to se celkem hodí, někdy děláte nejen fotky, ale také krátká videa, pokud to foťák umí). I když ona to asi bude shoda okolností, protože program tam zkrátka přidá celou složku bez ohledu na to, co v ní je.
Pozor ale na otáčení fotek! Když nějakou fotku v seznamu vyberete a necháte ji otočit, program ji skutečně bez varování otočí – fyzicky. Zachová sice EXIF informace, ale např. z více než megového zdrojového souboru máte najednou půlmegový. Zkrátka fotku vezme, otočí a znovu uloží a přepíše tak na disku původní soubor. Běžnému uživateli to může připadat jako dobrá funkce, pokročilý uživatel se pravděpodobně již nyní chytá za hlavu. Zase se dá ale předpokládat, že toto není produkt pro pokročilé uživatele. Hlásit se to ale musí.
Nakonec nezbývá než stisknout tlačítko Záznam. Co se stane, netřeba popisovat, rovnou se začne pálit. Nenastavujete nikde žádné rychlosti ani jiné parametry, rovnou dojde na vypalování. Zkušený uživatel ztrácí kontrolu nad procesem, neznalý uživatel jásá, že mu ji nikdo nevnucuje. Nakonec účel světí prostředky.
Po stisknutí tlačítka Dokončit program skončí. Nevím, jak pro koho, ale pro mě je to nezvykle příjemné. Už si ani nevzpomínám, kdy jsem narazil na program, který jsem nemusel po použití ještě dodatečně zavřít.
Zapsali jsme tedy zhruba 1,5 GB fotek a DVD nyní vypadá takto: