Sony BMG žaluje výrobce rootkitu
Kdo by to byl býval řekl, že slavný průšvih s rootkitem na CD od Sony BMG bude mít ještě dohru? Sony BMG kromě toho, že vyměňovala „postižená média“ za tímto zvěrstvem nechráněná, za něj nakonec dostala pokutu ve výši 1,5 miliónu dolarů. Nyní hodlá zabít dvě mouchy jednou ranou: jednak by si ráda napravila reputaci a v neposlední řadě by chtěla získat zpět peníze na pokutě vydané.
Za zmíněnou ochranou XCP používající techniky rootkit ke svému skrývání stála firma SunnComm, která se již nyní jmenuje The Amergence Group (možná proto, že se slovem SunnComm už se problémy s ochranami spojovaly až příliš často, ostatně nemálo jejích ochran bylo založeno na obejití klávesou shift, včetně XCP). A právě tu nyní Sony BMG žaluje, a to nikoli o 1,5 miliónu, ani o 5,75 miliónu, což bylo koncové vyrovnání všech sporů, ale rovnou 12 miliónů dolarů (přeci jen tam byly ještě výdaje za výměnu nosičů a jejich novou výrobu, a to nehovoříme o poškození jména). V žalobě Sony BMG obviňuje The Amergence Group z nedbalosti, nečestných obchodních praktik a porušení licenčních dohod na software, který prý „nepracoval tak, jak bylo dohodnuto“.
The Amergence Group se pochopitelně brání, tvrdí, že si Sony BMG problémy s ochranou způsobila sama tím, že do ní zamíchala ještě jinou technologii. Spor tedy nakonec bude muset rozhodnout soud a bude to jistě vzhledem k americkému precedentnímu systému rozhodnutí důležité. Ve vzduchu visí totiž možnost, že by mohli za případné problémy dostávat přes prsty nikoli vydavatelé titulů, ale rovnou tvůrci ochran, kterým doposud hrozilo jen to, že s nimi vydavatelé „jen“ zruší smlouvu a použijí ochranu jinou.