Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sony chystá tiskovou technologii LD Shot

LDShot logo
Půjde o vylepšení současného inkoustového tisku a bude doslova převratné. Zajistí totiž jak kvalitnější obraz, tak navíc i podstatně rychlejší tisk. Ačkoliv věřím, že celý systém bude mezi inkoustovými tiskárnami unikátním řešením, na podobném principu byly utvořeny i vysokokapacitní jehličkové tiskárny.

LD Shot je zkratka od Lateral Deflection Shot a základní myšlenka této technologie je rozprostření tiskové hlavy přes celou šířku papíru. Něco podobného už tu bylo u jehličkových tiskáren, kdy vysokokapacitní tiskárny měly jehlice také rozprostřeny po celé šířce papíru. Výsledkem je především výrazně rychlejší tisk. Nyní Sony udává, že tiskárna s technologií LD Shot bude potřebovat pouhých 6 sekund na vytištění celé A4. Onen základní princip vypadá asi nějak takto:

základní princip

Nalevo je samozřejmě klasický způsob a napravo nový, pomocí LD Shot. Všechny další obrázky, které budou mít takovéto srovnání budou mít nalevo klasický výstup z inkoustové tiskárny a napravo z LD Shot tiskárny.

Abyste si nemysleli, že onen údaj 6 sekund si vycucal z prstu nějaký PR manager u Sony, nebo že v případě barevného tisku půjde o mnohem horší hodnoty, tak nás firma ujišťuje, že už existuje prototyp. Ten právě v CMYK režimu (tedy se čtyřmi barvami) dokáže vytisknout obrázek za oněch 6 sekund a to dokonce v nejlepší kvalitě, tj. 600 DPI. Mimochodem, pro tuto kvalitu je nutné, aby tiskárna měla celkem 20 480 trysek a jak takové trysky vypadají můžete vidět na následujícím obrázku:

trysky

Takže, rychlostní výhody této technologie máme za sebou, nyní se vrhneme na ty kvalitativní. U inkoustové tiskárny často vznikají dva problémy. První je způsoben tím, že při tisku jezdí hlava sem a tam. Hlava při tisku musí v pravidelných intervalech vystříknout inkoust. Když se jí to nepovede dělat dostatečně pravidelně, vznikají nepříjemné artefakty. Ty samozřejmě tato technologie nemá, což nám Sony prezentuje následujícím obrázkem:

řádkové artefakty

Druhým problémem u běžných inkoustových tiskáren jsou zacpané trysky. Tato nová technologie by měla vyřešit i tento problém:

meziřádkové artefakty

Výsledkem pak jsou dokonalejší obrázky, bez zbytečných artefaktů a ještě navíc vytištěné rychleji. Sony nám to zase prezentuje obrázkem (musíte zkoumat drobet pozorněji, abyste uviděli rozdíly):

ukázka výstupu

Já bych ještě přidal, že u mnohých inkoustových tiskáren je v draft režimu (náhled) patrná další nepříjemná věc. Jednotlivé řádky (myšleno řádky, které jsou tvořeny tiskovou hlavou, nikoliv textové řádky) mezi sebou nemusí přesně navozovat, protože tiskárna v té rychlosti není schopna úplně přesně nastavit hlavu na začátek řádku. To zde také odpadá. Na druhou stranu tu je stále problém s tím, že papír musí být posunován co nejpřesněji, aby nevznikaly artefakty. A možná je v tomto případě tento problém ještě palčivější než u běžných inkoustových tiskáren.

Sony bohužel nesdělila, kdy máme očekávat první komerční tiskárny s LD Shot technologií a ani o ceně nepadla ani zmínka.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Sony chystá tiskovou technologii LD Shot

Žádné komentáře.