Sony DRU-700A - recenze (8×8 DVD R/RW DL, IDE)
Kapitoly článků
Co si domů přinesete
- Interní DVD±R/RW vypalovačku Sony DRU-700A
- CD-ROM Sony Software Disc Rev 5.00W
- Návod na rychlou instalaci ve 12 jazycích bez češtiny
- Návod na rychlou instalaci v dalších 10jazycích
- Reklamační informace pro 12 evropských zemí (bez ČR)
- Krátký návod na používání software (anglicky)
- Návod na výměnu předního panelu
- Příručka pro instalaci (anglicky)
- Černý vyměnitelný přední panel
- Nástroj na nouzové vysunutí média a výměnu předního panelu
- IDE kabel 40 žil
- 4 šroubky
Na první pohled vás při vybalování z krabice překvapí druhý vyměnitelný černý panel (konečně něco pro Evžena). To jsem ještě u žádné mechaniky neviděl. Jakoby však z oka vypadl mechanikám LiteOn. První co jsem udělal, byla výměna. K tomu je přiložen názorný obrázkový návod, takže nevadí, že je v angličtině. Ten originální je sice designově zdařilejší, ale černý má, narozdíl od originálu, nalepeny prachovky. I návod na programy z Nero Suite je obrázkový a Nero samotné pak samozřejmě i s češtinou (doporučuji ale použít tu Evženovu a Vencovu). Další papírovou skládankou je instalační příručka. Zde se dozvíte jak ji umístit do počítače, jak nastavit jumpery, ale i několik dalších informací o mechanice samotné, včetně specifikace. Pak už je tu jen pár slov o reklamacích a dodatek k Neru. I když bychom měli dát kladný bod za černý vyměnitelný panel, bude to nakonec bod do mínusu, protože chybí jakákoliv podpora češtiny (vložit alespoň pár slov ukládá zákon) ale i nějaké čisté médium. My tam ale jedno DVD+R DL měli, abychom ji mohli vůbec otestovat, když v obchodech ještě nejsou. V každém případě oceňujeme přítomnost Nera a ne nějaké exotické programy. Po dlouhé době také spatřujeme nástroj pro nouzové vysouvání plotny, který nikdy nechybí například u Plextora.
Co se software týče, obsahuje Nero Suite vše, co budete potřebovat k vypalování, přehrávání i editaci, a to nejen zvuku, ale i videa a obalů. Nechybí ani diagnostické a testovací nástroje a InCD pro packetový zápis a MRW. Nero je v poměrně čerstvé verzi 6.3.1.10.
Přední panel
- Tlačítko pro vysunutí CD
- Tlačítko Play
- 1× indikační LED
- Otvor pro nouzové vysunutí
Tak tady to máte všechno pohromadě. Nahoře originální panel, pod ním černý a nakonec odstrojené čelo mechaniky. Snad mi odpustíte, že se mi to nepodařilo ve scanneru srovnat zcela vodorovně. Logo "Double Layer" na stříbrném panelu vysloveně září, a tak kdo se bude chtít chlubit, asi ho za černý nevymění. Zde je asi třeba zmínit, že černý je nejen druhý panel, ale i samotná plotna. To se v poslední době stává standardem, i když si myslím, že to má spíše placebo efekt a s odrazy to moc společného nemá. Alespoň nějaké relevantní pojednání jsem zatím neviděl. Stříbrné médium na černé plotně určitě vypadá lépe. Konstatujeme absenci výstupu pro sluchátka a možnosti ovládat audio. Vysouvání plotny je tiché a svižné. K zasunutí není třeba většího tlaku.
Indikační dioda
Jedna LED vám je schopna souvislým svitem oznámit, že jsou čteny data, nebo přehráváno CD/DVD, či dochází-li k packetovému zápisu. Blikání znamená, že se na médium zapisuje, formátuje se, nebo se maže. Zhasnutá pak znamená všechno ostatní. Je-li v mechanice médium, ze kterého se nečte, nebo se na něj nezapisuje, pohledem nepoznáte.
Zadní panel
- Konektor pro napájení
- IDE konektor
- Jumpery - MASTER, SLAVE, CSEL
- Audio konektor (4-pin)
- Digitální výstup audia (?)
- Servisní piny
Na zadním panelu číhá jedno překvapení. Ačkoliv na výlisku je jasně napsané, že digitální výstup tu je, výrobní štítek už uvádí "Reserved" a v manuálu se výslovně píše nepoužívat. Proto i ten otazník o pár řádků výše. Budeme věřit výrobci a mechanika pak tedy digitální výstup nemá.