Součástky od německé firmy proudí dál do Ruska, přes prostředníka v Turecku
V médiích se v poslední době objevilo několik typů zpráv. První skupinou je „optimalizovaná“ distribuce hardwarových komponent, které může Rusko využít k výrobě vojenské techniky. Evropská unie sice zákaz vydala, ale některé firmy aktivně hledají cesty, kterými mohou - za formálního dodržení evropského lejstra - dostat zboží k odběrateli.
Například německá společnost Smart Impex, která podle Reuters před zákazem Rusko zásobovala, obratem po vydání zákazu přesměrovala tok zboží do Turecka. Tam zároveň vstoupila na scénu společnost Azu International, od které zboží Smart Impex proudí do Ruska. Od počátku invaze šlo o součástky v hodnotě přes $20 milionů. Oficiální vyjádření Smart Impex se omezuje na slova: „Nesmíme vyvážet do Ruska, nesmíme prodávat do Ruska, a tak prodáváme jen do Turecka.“ Formálně tedy došlo k naplnění evropského zákazu, který je však reálně bezzubý. Smart Impex i Azu International navíc řídí jedna a tatáž osoba, turecký obchodník Gokturk Agvaz.
Turecká firma Azu International byla založena v březnu 2022, kdy německá
Smart Impex ztratila možnost přímého vývozu do Ruska
Podobné mechanizmy jsou využíván i jinými dodavateli, ovšem většina z nich funguje zcela mimo evropský trh. Výjimkou by mohla být estonská Elmec Trade Oü, která rovněž po uveřejnění zákazu dodávala zboží do Ruska, odkazuje se však na ustanovení, podle kterého se zákaz vztahuje na smlouvy uzavřené po zveřejnění zákazu. Podle Elmec Trade Oü jsou současné dodávky plněním starých smluv, které se dostaly do skluzu z důvodu covidových omezení.
Druhá skupina zpráv patří do jiného soudku. Její podstatou je ostrakizace západních firem na základě toho, že na Ukrajině skončila ruská technika, v jejích útrobách byl nafocen hardware s logem některé významné americké firmy. Řada fotek, které se v médiích objevují, jsou poměrně nekvalitní nebo mají příliš nízkou hloubku ostrosti, takže z nich krom loga nelze příliš vyčíst.
Tam, kde podrobnosti vyčíst lze, pak vyplývá najevo, že jde buďto o neznalost nebo o pokus vyvolat dojem viny. Hardware s západními logy je totiž často desítky let starý. Korunu těmto pokusům nasadil snímek čipu od Texas Instruments datovaný do roku 1988. I pokud by měl někdo snahu vyvolávat u obyvatel západních zemí pocit viny takto svérázným retrospektivním vykládáním současných zákazů, by se v tomto případě sekl - hardware nebyl vyvezen do Ruské federace, ale Svazu sovětských socialistických republik, na nějž se eurounijní zákaz nevztahuje.
O moc lépe na tom není ani jiné PCB s rokem 2003 a ručním popiskem datovaným do roku 2011 (snad oprava nebo revize) a další kousek hardwaru s čipem datovaným ke 14. týdnu roku 2011. A tak se pod kritikou některých médií krom Texas Instruments objevují značky jako Analog Devices, AMD, Infineon, Intel a další, jejichž loga se objevila na hardwaru použitém v ruských zbraních a technice, nicméně i desítky let starém. V případě značek AMD a Intel šlo ve skutečnosti o loga společností Altera a Xilinx a to na hardwaru pocházejícího ještě z doby, kdy je Intel a AMD nevlastnily.
Reuters, ilustrace: Alexander Smagin