Specifikace PCIe 5.0 je hotová, konektory zůstanou, šlo to (opět) bez optiky
Když se před dekádou poprvé začalo uvažovat o PCIe 4.0, existovaly názory, že bude schůdnější s touto generací přejít na optiku. V červnu 2011 však pánové z PCI SIG oznámili, že ještě jednu (čtvrtou) generaci s mědí zkusí. Tím se očekávání optiky přesunulo ke generaci páté. Jak asi víte, tušíte nebo právě čtete, ani s pátou generací to o optice nebude a zůstaneme u tradičních konektorů, jaké po léta důvěrně známe.
PCIe 5.0 v souladu s očekáváním zvýší datové přenosy na 32 GT/s, což znamená až 128 GB/s při použití plně vybaveného slotu ×16. Navíc zachová kompatibilitu s předchozími generacemi, což je asi nejpodstatnější fakt. Kdyby kompatibilita zachována nebyla, nemělo by takový smysl držet se stávajících konektorů a spíše by došlo na onu optiku, která je prozatím hudbou budoucnosti.
PCIe 5.0 nabízí v podstatě šestnáctinásobný datový tok co PCIe první generace. To znamená, že na co byl s první generací potřebný slot se šestnácti linkami, obstará nyní linka jediná. Z hlediska desktopu nelze čekat nijak rychlou adopci, ona ani čtvrtá generace, která právě nastupuje, není v desktopu bezpodmínečně nutná (bude asi ještě nějaký ten pátek trvat, než se najde situace, která má jasný přínos pro řadového uživatele). Obě rychlejší rozhraní se budou prosazovat v první řadě v serverech a výpočetních systémech. Možná v grafických pracovních stanicích, kde se zrychlí přesuny dat mezi operační pamětí a 32-64 GB onboard pamětí grafických akcelerátorů. Tam již naplnění paměti při použití PCIe 3.0 může trvat i několik sekund.