Nova Lake: Velký návrat Intelu na trůn? Vše, co víme o novém CPU
Jádra
Zatímco AMD šla už se Zen 2 cestou rozdělení jader do dvou čipletů, Intel se nejdříve dlouhá léta čipletům vyhýbal jako čert kříži a když už je vzal na milost (ovšem pod vlastním označením „dlaždice“), nadále zůstával u koncentrování jader do jednoho kusu křemíku. I tento koncept však opouští, právě s generací Nova Lake, která v segmentu Core Ultra 9 a podle nedávných zpráv i Core Ultra 7 přinese dvě procesorové dlaždice. Každá s fyzicky až 8 velkými jádry, 16 malými, to je 2× 8+16 (48 celkem) a ještě dalšími čtyřmi v centrálním křemíku, takže 52 pro celý procesor.
Zatímco velkých jader je celkem šestnáct, což není nic výjimečného, malých se suma sumárum sešlo 36, takže strategií Nova Lake bude utlouct Zen 6 Atomy.
L2 cache
Zatímco doposud bylo zvykem, že L3 cache byla sdílená, zatímco L2 cache mělo každé velké jádro vlastní, v případě Nova Lake přistoupil Intel ke změně a namísto 3MB L2 cache pro velké jádro bude použita 4MB L2 cache pro dvojici velkých jader. Z této úpravy je cítit příprava na technologii nazývanou rentable units, kdy dvě velká jádra měla být schopna spojit prostředky a podílet se na zpracování jednoho vlákna. Vícejádrový výkon by při takovém způsobu nasazení sice klesl, ale jednojádrový (respektive několikamálojádrový) by mohl stoupnout. Původně se uvádělo o 40 %, pak až o 40 %, v průměru o 20 %, až se nakonec objevily zprávy, že Intel plány s rentable units odložil. Jak moc, není dosud jasné, ale minimálně společná L2 cache zůstala.
„V-cache“
Nova Lake má přijít s odpovědí na V-cache od AMD, o tom se ví dávno. Mělo by jít o 144MB paměť (zatím) neznámých parametrů. Po informaci, že tzv. bLLC bude osazená pouze na řadě Core Ultra 9 (Core Ultra 7 sice má být vybaven dvěma procesorovými dlaždicemi, ale bez bLLC), se nyní dozvídáme, že podobně jako současná V-cache má být i bLLC dostupná pouze jednomu procesorovému křemíku. Což je při kapacitě 144MB (která by více než dostačovala i jako sdílená pro všechna jádra) trochu škoda.
PCIe
Nova Lake má disponovat celkem 24 dostupnými PCIe 5.0 linkami a k tomu další výbavou. Další 4 PCIe 5.0 linky slouží pro připojení čipsetu. Ten dále nabídne 8 PCIe 5.0 linek (takže je nebude možné vytížit všechny naplno) a 16 PCIe 4.0 linek (ani ty nebude možné vytížit zároveň naplno nebo v kombinaci s PCIe 5.0 linkami). Celkem tedy bude 48 využitelných linek, polovina však s omezením.
Paměti
Nadále budou využívány DDR5 paměti, ale řadič Nova Lake zrychlí a přinese oficiální podporu DDR5-8000. Tzn. že k dosažení této paměťové propustnosti již nebudou potřeba dražší a pájené LPDDR5X. Samotná podpora DDR5-8000 v roce 2026 však nebude nějak ojedinělá; tato hodnota se objevila i ve specifikacích 4nm IOD čipletu pro Epycy Venice (Zen 6).
Platforma
Konektivita procesoru v kombinaci s konektivitou základní desky nabídne až 8 SATA 3.0 (6G), až 14 USB 2.0, až 5 USB 3.2 (20G), až 10 USB 3.2 (10G) a až 10 USB 3.2 (5G).
TDP
TDP se u Core Ultra 9 a Core Ultra 7 zvýší ze stávajících 125 wattů na 150 wattů, ale není zatím známo to podstatné - co se stane s PL2 limity, tedy reálnou mezí spotřeby v dlouhodobé zátěži.
- Nova Lake přinese dvě CPU-dlaždice i pro Core Ultra 7, ovšem za 150W TDP
- LGA1954 nejspíš bude kompatibilní s chladiči pro LGA1851 a LGA1700
Protože procesory budou vybavené opravdu velmi vysokým počtem jader, dalo by se očekávat, že pro dosažení konkurenceschopného výkonu a vlastně i překonání 24 jader Zen 6 by neměly být potřeba nějak vysoké takty, takže by procesory mohly pracovat v energetickém optimu a dosáhnout zajímavého energetické efektivity (výkon na watt).
Samozřejmě nezapomínejte, že Nova Lake se očekává někdy na podzim 2026, takže se některé parametry mohou změnit, ale hrubý rámec je patrně daný.
Procesory Nova Lake budou konkurencí pro Zen 6 od AMD. Ze současných informačních střípků se zdá, že by si procesory od AMD mohly zachovat vítězství v herním výkonu, zatímco procesory Intelu si odnesou zlatou medaili vícejádrového výkonu. Jistý vliv také bude mít, na jakém procesu novinky vzniknou. U AMD to vypadá docela jasně na 2nm proces TSMC, zatímco u Intelu jsou indicie jak pro 2nm proces TSMC, tak pro vlastní Intel 18A. Ve věci vícejádrového výkonu by proces zas tak mnoho neměnil, ale v případě Intel 18A se mluví o slabších maximálních taktech, což by asi nějaký dopad na herní výkon mělo (pokud tedy Intel ještě proces nevyladí - nějaký čas by na to měl).
Jistou nevýhodou pro Intel bude potřeba nového socketu, tedy nových základních desek. Uživatelská základna se socketem AM5 od AMD tak ušetří upgradem základní desky, zatímco nové základní desky bývají u Intelu poměrně drahé (viz vydání Arrow Lake).