Specifikace Zen 5 APU: 32MB MALL cache a 70 TOPS NPU Strix Halo potvrzeny
Granite Ridge (desktop), Fire Range (notebooky)
Začněme čipletovými procesory. Tam je základní podoba známá a v podstatě se nic nemění. Slajd, který leaker a prodejce počítačů GoldenPigUpgrade na platformě BiliBili vypustil do světa, nicméně obsahuje jednu nesrovnalost a to právě ve vztahu k čipletovým procesorům. Uvádí totiž, že tyto procesory obsahují malou integrovanou grafiku se 2 CU (128 stream-procesory) architektury RDNA 3 a dále, že centrální čiplet (IOD) je převzatý ze stávající generace (Raphael). V jedné nebo druhé informaci je zjevně chyba, neboť centrální čiplet z procesorů Raphael má grafiku generace RDNA 2 (nikoli 3). To je ale jen formalita, z výkonnostního hlediska je to jedno (tam by větším přínosem byla až RDNA 3.5).
APU Strix Point
Pomineme-li známou skutečnost, že jde o 4nm monolit s 4 jádry Zen 5 a 8 jádry Zen 5c vybavený 24MB L3 cache, dozvídáme se, že se počítá s 5,1GHz taktovací frekvencí, což je hodnota totožná jako u stávajícího APU Hawk Point. Jednojádrový výkon tedy posune pouze IPC, vícejádrový kombinace IPC a vyššího počtu jader. Integrovaná grafika poběží na zhruba 2,6-2,7 GHz. Integrovaný AI akcelerátor (NPU) nabídne výkon přes 40 TOPS (podle jiného úniku asi kolem 50 TOPS).
První vlna notebooků bude vybavena výlučně pamětmi LPDDR5x. Z hlediska AMD je to pochopitelné, společnost zjevně nechce, aby první vlnu recenzí některý z výrobců pohřbil osazením pomalých modulů DDR5, případně ještě dorazil jejich jednokanálovou konfigurací. Verze s DDR5 se proto objeví později. Nejvýkonnější model bude nazván Ryzen AI 9 HX 170. Společnost sice ještě poslední rok mohla zůstat u stávajícího názvosloví, ale pak by jí došla čísla, takže se zjevně rozhodla využít stávající AI mánie umocněné certifikací Microsoftu pro Windows AI PC a přistoupí ke změně již letos.
Specifikace CPU a APU s jádry Zen 5 (GoldenPigUpgrade)
APU Strix Halo (Sarlak)
Velké čipletové APU, které bude zajímavé zejména přítomnosti integrované grafiky (násobně výkonnější než ty současné), se chystá na začátek příštího roku. Dva procesorové čiplety s osmi jádry Zen 5 (tedy 16 jádry celkem) však mají být v neupřesněném ohledu odlišné od těch určených pro samostatné procesory. Potvrzuje se přítomnost 32MB Infinity Cache / MALL a AI akcelerátor má dosahovat výkonu přes 70 TOPS, což je poměrně dost (slajd, který se objevil koncem dubna, hovořil o „do 60 TOPS“).
Kraken
Menší Zen 5 APU, které bude výkonnostní náhradou stávajících Phoenix / Hawk Point, je zde nazváno Krackan (s „a“) namísto Kracken či Kraken, nicméně i tento zápis už se v minulosti objevil. Kombinace 4× Zen 5 + 4× Zen 5c s 16MB L3 cache odpovídá předchozím únikům. Liší se pouze výkon AI akcelerátoru, který by měl překonat 40 TOPS, přičemž podle starších údajů měl být zhruba poloviční. Je možné, že AMD s ohledem na požadavky Microsoftu cíl změnila. Ostatně podle leakera Bondrewd měl původní Kraken vypadat ještě jinak, neboť se vzhledem k vydání chystanému na rok 2025 původně počítalo s RDNA 4 grafikou (nakonec půjde o RDNA 3.5 stejně jako u ostatních Zen 5 APU).
Vydání desktopových modelů Zen 5 se očekává někdy během letních prázdnin, APU Strix Point zhruba v září a Strix Halo + Kraken v lednu na CES 2025. Přinejmenším o letošních produktech bychom se měli dozvědět více začátkem června na Computexu.