Spotřeba, hodnocení
Kapitoly článků
Spotřebu i tentokrát vybíráme ze dvou různých serverů, pro lepší přehled.
|
Dle The Tech Reportu si při plné zátěži nový Radeon vezme s celým počítačem 436 W, zatímco GeForce GTX 280 299 W. Pokud však zapřáhneme druhou GTX 280, letí spotřeba takového „přímotopu“ vysoko nad 0,5 kW.
|
Anandtech to vidí trochu jinak, 4870 X2 u nich „papal“ s celým PC 407 W, GeForce pak 313 W. Výsledky jsou to odlišné, samozřejmě však v obou případech v neprospěch karty od AMD. I zde se však po zapřáhnutí druhé GeForce vede k překročení „magické hranice“ 500 W.
Můžete si všimnout, že o spotřebě v klidu ani slovo. To může být dáno testováním předprodejních verzí karet na beta Catalystech, kdy ještě vše není odladěno k plné spokojenosti. Rozhodně budeme zvědavi, jak si karta povede v klidu oproti konkurenci, která na tom v této generaci hodně zapracovala.
Hodnocení
Na nějaké závěry je sice brzy, ale i tak se dá na leccos usuzovat. Nový Radeon bezesporu podává famózní výkon a většinou zašlape do země nejvyšší model od konkurence. Má to prozatím několik ale:
- neznáme reálnou cenu, za kterou se objeví na pultech našich eshopů
- neznáme cenu, se kterou mu v té době bude GeForce GTX 280 konkurovat
- má vyšší spotřebu než GTX 280
- má smysl prakticky pouze pro 30" LCD
- neviděli jsme zatím žádné detailní posouzení problematických vlastností vícečipových řešení
Cena bude pro náruživé hráče daleko více klíčová než jiné aspekty. Prozatím si dovolme předpokládat, že cenově si obě konkurenční řešení budou zhruba odpovídat (ale vůbec tomu tak být nemusí), případně půjde u ATI toto postavit na bázi dvou Radeonů HD 4850/4870, které tu a tam podají vyšší výkon než duální Radeon HD 4870 X2.
V takovou chvíli vstoupí do procesu rozhodování výkon ve hrách. A ten má přeci jen nový Radeon rapidně lepší než konkurence už na beta verzi ovladačů, a to je co říci! Jeho výkon časem jistě výrazně poroste tak, jak se budou ladit ovladače samotné a CrossFire profily pro jednotlivé hry.
Vyšší spotřeba o zhruba 90 až 140 W (řekněme tedy průměrně o 115 W) oproti jedné GeForce GTX 280 není pro hráče takovým problémem, přeci jen kromě toho živí celé PC a monitor, jenž si typicky vezme přes 100 W. Nový Radeon totiž má smysl kupovat prakticky pouze k 30palcovému LCD s rozlišením 2560×1200, pro 1920×1200 si, snad kromě Crysis, vystačíte s jednočipovým řešením, resp. budete moci nahodit maximální AA a AF nastavení a i tak bude snad až ve „zbytečně vysokých“ hodnotách fps. Radeon HD 4870 X2 zkrátka svým výkonem prakticky předběhl potřeby doby, jediné, co jej může srazit na kolena, jsou…
… typické problémy vícečipových řešení. Jejich detailní posouzení jsme zatím v článcích neviděli, neviděli jsme ani videa demonstrující problémy jako micro stuttering (dole v článku se nachází ukázkové video) a lag dvoučipového řešení, neviděli jsme kartu ani naživo, takže raději varujeme: pokud o kartě vážně uvažujete, počkejte si na zhodnocení těchto aspektů. Ono je sice 50+ fps v 2560×1600 úžasné, ale pokud to kvůli micro stutteringu působí trhavým dojmem, budete zklamáni (tedy jak kdo, mnozí hráči doslova „vidí trávu růst“, jiným to nevadí, je to individuální). Hovoří se sice o tom, že nový Radeon HD 4870 X2 (bezesporu zejména díky promakanější architektuře) by měl tyto nežádoucí jevy silně eliminovat, ale je lepší to vidět na vlastní oči a rozhodnout se sám(a) za sebe. K uvedení karty na trh by mělo dojít za necelý měsíc, v té době se snad dozvíme vše potřebné.