Spotřeba, výdrž, hlučnost, teploty
Kapitoly článků
Opět si zopakujeme to, co zaznělo v recenzi Aspire One: spotřeba netbooku se ve většině režimů pohybuje na přibližně shodné úrovni, pouze po zatížení CPU i GPU se přehoupne přes hranici 20 W. Výsledek nicméně zcela odpovídá minimalistické konfiguraci a malému LCD panelu s LED podsvícením. Ano, i Wind využívá LED podsvícení. Na jeho kvalitu se podíváme za chvíli.
S přetaktováním samozřejmě roste spotřeba netbooku, ale nijak výrazně. V klidu se drží pouze o 2 W výše, v zátěži o 5 až 6 W.
Výdrž je taktéž jako u konkurence limitována nízkou kapacitou 2 200mAh základního akumulátoru (lze dokoupit větší verzi). Ani u MSI to tak prakticky nestačí ani na celovečerní film (bereme pomyslnou hranici 2 hodin).
Údaj ale berte jako orientační, náš testovací kus je „starý harcovník“, který poslední měsíce lítá z redakce do redakce a baterka už si tak nejspíš užila svoje, u nového kusu předpokládejme o několik minut vyšší výdrž.
Nabíjení trvá výrazně déle, ale zato se při něm nezahřívá napájecí adaptér. Musím se ještě podělit o jednu zajímavost: pokud pomineme počáteční náběh nabíjecího cyklu a jeho závěrečný doběh, pak nabíjení probíhá po celou dobu při ukázkově neměnném odběru 15 W.
Hlučnost
|
Hlučnost za provozu je velkou devizou Wind U100 oproti Aspire One. Sice také neustále točí ventilátorem, ale jeho chod je za drtivé většiny situací velice tichý a prakticky vůbec nevadí. Na maximální otáčky přechází až po chvíli plné zátěže, nikoli okamžitě, a i v takové situaci je výrazně tišší. Stejnou hlučnost přístroj generuje i po přetaktování, těch „pár Wattů navíc“ nic nemění.
Připomeňme, že náš graf udává hodnoty dBA, ale sloupečky jsou přepočteny na akustický tlak s minimem 30 dBA (mez zaručené přesnosti u používaného měřáku Voltcraft SL-200) a maximem obvykle 50 dBA (jen málokdy něco dělá věší kravál, abychom s touto mezí museli hýbat).
Porovnání hmotnosti jednotlivých částí je věc, u které bych se rád krátce zastavil. Pravidelní čtenáři jistě vědí, že si ceníme, pokud aktivnější z vás občas v diskusi, či mailu přijdou s nějakým zajímavým postřehem či vylepšením, které rádi následně do článků zahrneme. Tentokrát to byl Radek Smrž (díky), který mi připomněl tak trochu v prachu času zapomenutou myšlenku porovnávat i hmotnost jednotlivých komponent. Nově tedy obohacujeme recenze notebooků a netbooků nejen o srovnání jejich vlastní hmotnosti (vážíme sami, nejde o papírové údaje výrobce), ale také hmotnost doprovodných součástí.
U zařízení s výdrží pouhé dvě hodiny totiž nelze než sebou nosit i napájecí adaptér. Stejně tak mnozí využijí dodávané brašny či pouzdra.
V grafu tedy můžete vidět, že netbook MSI je sám o sobě zhruba o 8 % těžší. To je jistě dáno větším LCD panelem a možná použitými materiály. To ale není konečná, připočtěme si k tomu hmotnost napájecího adaptéru se síťovým kabelem a MSI přidává k hmotnosti opět o trochu více (těch 52 g navíc ale berme jako pozitivum, přeci jen jde o napájení, viz. zmínka o zahřívání u Aspire One).
Významný rozdíl je v hmotnosti dodávaného obalu. Mohlo by se sice zdát, že MSI vás nutí tahat zbytečně těžkou „artilérii“, ale opak je pravdou. Připomeňme, že Acer dodává s netbookem pouhé textilně-koženkové pouzdro, které si neklade žádné cíle z hlediska mechanické ochrany. Víceméně pouze chrání notebook před upatláním, poškrábáním, zaprášením či něčím takovým. Zato MSI vám dá kvalitní brašnu na zip, která jistě netbooku zachrání nejednou život, až vám vypadne z ruky na zem a podobných vypjatějších momentech.
Celkově tak sebou sice u MSI budete tahat o čtvrt kila navíc, ale všechny tři hmotnost navyšující aspekty se dle mého vyplatí (větší LCD, nezahřívající se adaptér, kvalitní brašna). Samozřejmě pokud by byl netbook určen pro nějakou slečnu/paní do menší kabelky, spíše mi přijde vhodnější Acer, ale nedokáži si v takové kabelce představit chumel napájecí kabeláže s adaptérem :-).
Rychlost nastartování i vypnutí Windows XP Home je u MSI viditelně lepší, jistě to bude díky poměrně slušné čistotě základní instalace operačního systému nezanesené utilitami výrobce (chválím). I uspání na disk je při stejném množství RAM o něco rychlejší, probuzení vychází nastejno.