Stáhne s sebou Rapidshare pod vodu YouTube a další?
Soud v německém Hamburku rozhodl, že kontrola, kterou provádí Rapidshare není dostatečná a firma nedělá dost proti tomu, aby zabránila uploadu autorsky chráněného obsahu, zkrátka její filtrační systém je nedokonalý. Nyní používají MD5 hash filtr, aby odhalili již dříve smazaný obsah (dělá to šest lidí na plný úvazek), ovšem soud řekl, že stačí změnit pár bytů a filtr již nové porušení zákona neodhalí. Soudní rozhodnutí Rapidshare nakazuje provádět aktivní kontrolu před vystavením a to tak, že by se měli podívat, zda nějaký takový podobný obsah už nebyl označen jako pirátský, navíc si musí zaznamenávat i IP „potenciálních pirátů“. Rapidshare na toto argumentoval tím, že má-li vlastně kontrolovat každý soubor, může to prakticky se svým businessem zabalit, na což soud opáčil: „Obchodní model, který nepoužívá základní metody prevence, nemůže žádat ochranu od zákona.“
Rozhodnutí padlo teprve ve středu (jeho plné znění si můžete přečíst v originálu), je tedy předčasné dělat nějaké závěry, nevíme ani, zda je pravomocné a zda nedojde k nějakému odvolání. V každém případě tu máme zajímavý právní problém. Dle rozhodnutí tohoto soudu by mohlo dojít i na YouTube a další podobné servery, kde se obsah odstraňuje až po upozornění na jeho „závadnost“. Stáhne sebou ke dnu Rapidshare i další servery? Těžko věřit, že by se tomu tak třeba v případě YouTube mohlo stát.
Nevěřím, že tu je někdo, kdo Rapidshare nezná, ale pro jistotu napíšu, že je to server, který slouží jako „úschovna“ souborů.