Staronový Radeon RX 560 od Sapphire má 45W TDP
Pomineme-li rozdíly v chladičích, výbavě a názvosloví, najdeme v současné nabídce Radeonů RX 560 od Sapphiru tři hlavní proudy:
- 90W modely s boostem až 1300 MHz
- 75W modely s boostem až 1216 MHz
- 45W modely s boostem až 1216 MHz
Právě o tom třetím je nyní řeč. Několik západních webů včetně VideoCardz.com informovalo o jeho vydání, jenže reálně už je v prodeji prakticky od počátku loňského léta. Situace je trochu zmatená i zvláštní - weby, které provozují vlastní databáze modelů grafických karet, si nevšimly, že Sapphire vydal 45W Radeon RX 560 již loni a zároveň se odkazují na zdroje, které tvrdí, že jej vydal právě nyní.
Situace je to zapeklitá hned z několika důvodů, které za těmito zmatky stojí. V první řadě je třeba říct, že při loňském vydání Radeonu RX 560 45W nezveřejnil Sapphire na svém webu žádnou tiskovou zprávu (alespoň nyní tam žádná není a ani Google žádnou nenachází). Karta se prostě objevila v obchodech a v seznamu modelů na stránkách výrobce. Její kompletní označení je „SAPPHIRE PULSE Radeon™ RX 560 4GD5 (45W)“ (existuje i ve 2GB verzi, jejíž název odpovídá této skutečnosti) a základní kód výrobce je 11267-01. Tiché vydání může být důvodem, proč si její existence po téměř rok leckdo nevšiml.
Proč se naopak dočkala pozornosti právě nyní? Web VideoCardz převzal informaci o uvedení od polského webu PCLab. Ten v závěru článku uvádí pouze: „Źródło: prasowe“. Pokud neholdujete polštině, vězte, že nás autor neinformuje o konzumaci vepřového, ale říká, že zdrojem informací je tisková zpráva. Informace o kartě ale zveřejnily i další polské weby, například PurePC nebo lubiegrac, které jako zdroj uvádí „Sapphire“ (bez odkazu). Lze proto předpokládat, že autoři polských zpráv čerpali z tiskové zprávy rozeslané tamním zástupcem Sapphiru.
Je možné, že 45W model byl v Polsku vydán skutečně až nyní - druhou možností by bylo, že tamní zástupce Sapphiru omylem rozeslal jinou tiskovku, než chtěl. Přestože aktuální zprávy o vydání 45W karty najde Google na řadě (plus mínus) východoevropských webů a mohlo by se zdát, že skutečně došlo k vydání pro východní trhy, vyplývá při bližším zkoumání, že s výjimkou polských zdrojů převzaly ostatní weby zprávu o vydání z VideoCardz.
Pokud se vrátíme k samotné kartě, nevymyká se Sapphire Pulse Radeon RX 560 (45W) od podobných jednovětrákových modelů ničím jiným, než kombinací taktů jádra, TDP a absencí přídavného napájení. Nepodařilo se mi najít materiály, ve kterých by Sapphire specifikoval základní takt. Údaj 1216 MHz se týká boostu. Nutno však podotknout, že jej nelze moc efektivně srovnávat s referenčními specifikacemi Radeonu RX 560 od AMD, protože ta sama v nich má ohromný bordel:
- na amd.com uvádí: „Base Frequency: Up to 1175 MHz / Boost Frequency: Up to 1275 MHz“
- na products.amd.com: „Base Frequency.: Up to 1090 MHz / Boost Frequency.: Up to 1200 MHz“
- na gaming.radeon.com: „Boots / Base: Up to 1275 MHz / Starting at 1090 MHz“
Co stránka, to unikát. Takt 1216 MHz, kterého v boostu dosahuje model Sapphiru, se do rozmezí základního taktu a maxima („up to“) Boostu nicméně vejde ve všech případech, takže lze říct, že v tomto jediném hodnotitelném ohledu Sapphire referenční hodnoty nepodstřelil. Hodnotit základní takt je ale obtížnější - jednak ho Sapphire neuvádí a jednak AMD jednou uvádí, že specifikace pro základní takt jsou do(!) 1175 MHz, jindy do(!) 1090 MHz a do třetice od(!) 1090 MHz. Na druhou stranu do takových specifikací se vejde naprosto vše, takže je Sapphire v podstatě ani nedodržet nemůže.
Co říct na závěr: Kdo shání úsporné řešení, mohl by ho 45W Radeon zaujmout. Podle reakcí uživatelů na diskusních fórech to vypadá na výkon v rozmezí Radeonu HD 7850 a HD 7870, což se 45W TDP není špatné. Jako upgrade starších sestav se slabším zdrojem se karta může hodit. V prodeji je ale už od loňského července :-).