Ballmerův odchod zřejmě není úplně dobrovolný
Analytici i mnozí novináři s dobrými kontakty v branži usuzují, že zákulisní záležitosti Ballmerova odchodu byly poněkud dramatičtější, než jak dalo znát oficiální oznámení. To by nebylo ani překvapivé, ani nepochopitelné. Firma v posledních letech stagnuje, od Windows 7 nevydala úspěšný produkt, s Windows 8/RT příliš neuspěla v klíčovém mobilním světě, ani nedokázala čelit rozpínavosti konkurentů v podobě Googlu s Androidem a Applu. Zřejmě poslední kapkou byl provar $900 milionů na projektu Surface.
Přesto všechno se zdá, že Ballmer ani po této události na okamžitý odchod nepomýšlel. Barb Darrow z mediální společnosti GigaOm konstatoval: „Několik minulých a jeden stávající vedoucí pracovník Microsoftu mi potvrdil, že by Ballmer nikdy neodstoupil, pokud by ho Bill Gates nepřestal podporovat.“ I ze samotných Ballmerových slov je zřejmé, že jeho plány byly trochu jiné: „Původně jsem plánoval, že odejdu až v polovině transformace Microsoftu…“
Podobný názor má i analytik Patrick Moorehead z Moor Insights & Strategy: „Rozhodně byl vyšachován představenstvem. Buďto se jim ho podařilo přesvědčit, nebo ho postavili do situace, kdy pro něj odstoupení bylo jedinou možností, jak z firmy odejít s čistým štítem.“
Také novinářka Kara Swisher souhlasí s tím, že Ballmer musel ředitelské křeslo opustit dříve, než si plánoval: „Představenstvo (včetně Billa Gatese) je toho názoru, že by měl odejít - čím dříve, tím lépe.“
Bez ohledu na to, kdo a s jak dobrými myšlenkami Steva Ballmera nahradí, je jisté, že minimálně 2-3 roky pojede Microsoft v zajetých kolejích a na stávající situaci se po tuto dobu mnoho nezmění. V následujících měsících společnost čekají Windows 8.1 a herní konzole Xbox One, které jsou zatím vnímané poměrně pozitivně (přinejmenším ve srovnání s produkty posledních dvou let). Z dlouhodobého hlediska ale asi bude třeba víc než jen pár nadprůměrných novinek v záplavě propadáků.