Microsoft už není softwarová firma, říká Steve Ballmer
To se samozřejmě dotklo i Microsoftu, jehož logo bylo po dlouhá léta pro většinu zákazníků synonymem operačního systému Windows a kancelářských aplikací Office. Začátek konce této éry znamenal odchod Billa Gatese z vedoucí pozice firmy a jeho následník, Steve Ballmer, se od té doby snaží Microsoft přetransformovat v cosi nového. V některých ohledech úspěšně, v jiných méně.
Ballmer jeden cíl, který vnímá jako splněný, pojmenoval ve svém dopisu akcionářům. Microsoft totiž už nevidí jako softwarovou firmu, ale společnost nabízející „zařízení a služby“.
„Minulý rok jsem v tomto dopise uvedl, že hodnotu našeho softwaru ukáže, jakým způsobem budou lidé používat různá zařízení a služby v práci i v osobním životě. Významný posun vidíme v tom, co děláme a jak sami sebe vnímáme - tedy jako společnost nabízející zařízení a služby. To má vliv i na způsob, jakým naší firmu vedeme, jak rozvíjíme naše zkušenosti a jak uvádíme na trh produkty pro řadové uživatele i sféru byznysu. Práce, kterou jsme dokončili - v kombinaci s nadcházejícími plány - přivádí naši vizi k životu.“ - Steve Balmer
Onou vizí (resp. zmíněnými plány do budoucna) míní Ballmer především všemožná zařízení ovládaná dotykovým rozhraním, gesty a hlasem. Jsou to sice krásná až poetická slova, ale pokud se vrátíme nohama na zem, velmi rychle si uvědomíme, kolikrát se už Microsoft o hlasové rozhraní a ovládání pokoušel a hlavně jak to dopadlo (či spíše nedopadlo :-).
Zda se Microsoftu podařilo zrealizovat tu stávající část plánu, budeme schopní posoudit teprve podle reakcí uživatelů na tablet Surface a Windows 8. Obojímu ještě chybí do vydání nějaký ten pátek - teprve v případě širšího tržního úspěchu bude Ballmerova sebechvála na místě.
Když už jsme u konce Microsoftu jakožto softwarové firmy, hodí se připomenout onu větu, která tento měsíc slaví tři roky od svého vyřčení Jen-Hsun Huangem, CEO společnosti Nvidia: „We are software company.“