Strix Halo, ultimátní mobilní APU, poprvé na snímku
Render pocházející z interních materiálů AMD potvrzuje čipletovou konfiguraci APU Strix Halo. V horní části jsou patrné dva čiplety, každý s osmi velkými jádry Zen 5, vyrobené na 4nm linkách TSMC. Níže je velký centrální čiplet s integrovanou grafikou, rozhraním pro paměti a další konektivitou. Podle některých zdrojů (potvrzené to zatím není) může centrální čiplet obsahovat čtyři jádra Zen 5c, která mají sloužit k obsluhování nízké zátěže, aby mohly být v klidu deaktivovány procesorové čiplety a tím i rozhraní Infinity Fabric, čímž by se mohla ušetřit nějaká energie. Zatím není známo, zda se tato čtveřice jader Zen 5c bude schopna podílet na vícejádrovém výkonu. V praxi by to v dobře škálovatelné vícejádrové zátěži mohlo znamenat 15-20 % výkonu navíc (podle výše podporovaných taktů).
Centrální čiplet dále obsahuje grafiku se 40 CU (2560 stream-procesory) RDNA 3.5, která by i díky 256bit sběrnici v kombinaci se 32 MB SLC/MALL cache měla dosahovat výkonu na úrovni mobilní GeForce RTX 4070. 32 MB cache se teoreticky může nacházet jak v samotném centrálním čipletu, tak ve společné křemíkové podložce, která čiplety nese. Jaké řešení AMD zvolí, ještě uvidíme.
Paměti LPDDR5X-8533 budou osazovány v 32GB a 64GB konfiguraci. AMD předpokládá, že ve druhém pololetí rozšíří nabídku i o 128GB variantu, která najde uplatnění spíše v segmentu mobilních pracovních stanic (než herních systémů).
Zdroj: MLID (Strix Halo)
Na CES (v Las Vegas 7.-10. ledna 2025) dojde k uvedení nového APU, během prvního kvartálu půjdou na trh notebooky koncipované jako pracovní stanice a ve druhém kvartálu se nabídka rozšíří o herní modely. Podle MLID by se nějaké herní modely mohly objevit i dříve, ale nejspíš jen omezeně - jejich širší nabídku přinese druhý kvartál (jaro).
Pokud bude o Strix Halo vysoký zájem, může dojít i k vydání v segmentu SFF (Small Form Factor), takže by se výkonné APU mohlo objevit i v rámci výkonných mini PC.
Půjde o produkt, který bude zcela postrádat konkurenci ze strany Intelu a to nejen co do existence přímého konkurenta (Intel na takovém řešení pracoval, ale odložil ho na neurčito), ale i co do kombinace samostatného procesoru a samostatné grafiky. S grafikami Arc Battlemage totiž Intel podle dostupných zdrojů pro notebooky již nepočítá. V x86 světě tedy bude jedinou alternativou kombinace mobilního Arrow Lake od Intelu a mobilní GeForce od Nvidie.