Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sun představuje osmijádrový procesor UltraSPARC T1

Procesor Sun UltraSPARC T1
O osmijádrovém procesoru firmy Sun s kódovým jménem Niagara (stejně tak se uvádí i Niagra) jsme vás informovali několikrát. Poprvé letmo už v dubnu loňského roku, před rokem jsme pak přidali informaci o relativně nízké spotřebě (kolem 60 W) a letos v květnu pak ještě informaci, že každé z osmi jader zvládne zpracovat 4 softwarová vlákna (threads) naráz. Nyní se firma Sun vytasila s finální specifikací tohoto procesoru, který se jmenuje UltraSPARC T1. Ten sice asi nebude zajímavý pro obyčejné smrtelníky se zájmy o desktopové PC, ale v serverové oblasti asi hned tak konkurenci nenajde. Pojďme se podívat, co UltraSPARC T1 nabízí.

Předně nutno připomenout, že nejde o x86-kompatibilní procesor. UltraSPARC T1 je postaven na SPARC V9 architektuře. Přímo v sobě kromě osmi jader integruje i čtyři 144bitové DDR2-533 paměťové řadiče, každý se schopností obsloužit 4 DIMM moduly. Celková datová propustnost pamětí se může vyšplhat až k 25,6 GB/s (z procesoru do paměti).

K dispozici je vedle osmijádrové i ve čtyřjádrové a šestijádrové variantě (patrně levnější varianty čipů, kde se všechna jádra nepovedou). Osmijádrová zvládá dohromady zpracovávat až 32 softwarových vláken naráz (každé jádro je „čtyřthreadové“). Frekvence procesoru je 1,0 GHz nebo 1,2 GHz, každé jádro má 16 kB primární instrukční a 8 kB primární datové cache a všechna jádra navíc sdílejí 3 MB L2 cache. Čip je vyráběn 90nm 9vrstvým Cu metal CMOS procesem a jeho typická spotřeba je 72 W, při zátěži maximálně 79 W, což je skutečně bezkonkurenční poměr výkonu na watt, kterému dala firma Sun i jméno: CoolThreads. Představte si třeba, kolik energie při zpracování 32 vláken spálí 8 Xeonů řady 7000 s jádry Paxville MP, každý se spotřebou kolem 130 W. Další otázkou ovšem je, zda se s nimi může jeden takový UltraSPARC T1 na 1,2 GHz rovnat co do výpočetního výkonu.

Sun UltraSPARC T1

Nechybí zde ani určité hardwarové bezpečnostní technologie. Může se třeba stát, že odejde větrák, ale procesor se nespálí, prostě vypne některá jádra, případně sníží počet současně zpracovávaných vláken na každé jádro. Vedle klasických metod zajištění integrity dat, jako je ECC, disponuje procesor i funkcí „chipkill“, která v případě selhání nějakého paměťového modulu prostě vypne daný paměťový kanál.

Podrobnou specifikaci procesoru UltraSPARC T1 můžete nalézt přímo na webu firmy Sun. Dodejme jen, oficiální uvedení tohoto procesoru na trh by mělo být 6. prosince, takže servery na něm založené bude možné koupit ještě letos. Půjde o 1,75palcový (1U) model „Erie“ a 3,5palcový (2U) „Ontario“. Nakonec ještě připomeňme, že procesor s kódovým jménem „Niagara II“ by měl být 65nm a snad až dvakrát tak rychlý UltraSPARC T1, schopný běžet ve víceprocesorových serverech. Sun má v rukávu pro rok 2008 ještě procesor s kódovým jménem „Rock“

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Sun představuje osmijádrový procesor UltraSPARC T1

Pondělí, 14 Listopad 2005 - 22:00 | Anonym | kdyz se podivate, ze sun bude delat 1U a 2U...
Pondělí, 14 Listopad 2005 - 21:18 | Anonym | On snad MS zaregistroval, ze existuje neco jineho...
Pondělí, 14 Listopad 2005 - 20:19 | Anonym | Licecni politika ORACLE se "velmi"...
Pondělí, 14 Listopad 2005 - 18:33 | WIFT | >> není: To Sun tak nějak nezajímá...
Pondělí, 14 Listopad 2005 - 18:20 | Anonym | Mohli by ste urobiť recenziu výkonu keď to bude...
Pondělí, 14 Listopad 2005 - 16:17 | Anonym | Hmmm, škoda že tu nikde nevidím jak mají SUNové...

Zobrazit diskusi