Opravujeme UPS: Sweex PP210 (+Trust, Fortron a další)
Kapitoly článků
Většina zmíněných UPS jsou tedy různé verze plasťákových line-interactive systémů. Stejně tak ale Must Power dělá i UPS se sinusovkou a také plně on-line systémy. To jsou například systémy Fortron Galleon. S ohledem na interní podobnost bych tipnul, že i některé střední on-line systémy arménské AEC jsou od tohoto výrobce. K tomu bych přidal španělskou značku Integra Tech, jejichž UPS začal na český trh právě v této době tahat Avacom.
Pravděpodobně se jedná o snahu stále obměňovat nabídku, protože zákazníci po pár letech zjistí, co to je za šunt (což není pomluva, ale už skoro statistika, viz dále). Zejména model Heat Master F200, určený pro oběhová čerpadla. Jeden jediný web tvrdí, že to má na výstupu sinusovku, nikdy jiný (včetně výrobce) radši neříká nic. No, za pět a půl tisíce i s akumulátorem, opravdu nevím, vyhnul bych se tomu, dokud to neuvidím na osciloskopu. Nezdá se ten displej nějak povědomý? Že by Galleon měl úplně jiný displej a toto mělo čistě náhodou i se sinusovkou displej určený pro levné line-interactive šunty s ošklivou aproximací?
Must Power ovšem velmi pravděpodobně vyrábí i hloupé off-line jednotky, včetně různých prodlužovaček s akumulátory. Některé z nich patrně pochází i od jiných výrobců, některé jsou možná i od Eatonu, ovšem nakonec je možné, že takový levný šunt si naopak i Eaton nechává někde licenčně dělat a sám si vyrábí až UPS vyšší třídy, nevím. Podobnost v různých jednotkách je tam velmi velká, zatím jediné, čemu to, co jsem doposud viděl, podobné není, jsou prodlužovačky APC CyberFort.
Na druhé straně všelijaké profesionálnější UPS včetně až 3kVA jednotek rovněž vykazují nenáhodnou podobnost jedna druhé. Jaké jsou tedy obecné rozpoznávací znaky? Pro levnější UPS platí následující:
- na první pohled velmi laciná a nekvalitní DPS, shora světlě béžová až bílá, zespodu zeleně lakovaná
- charakteristické chladiče, hladké či mírně vroubkované, velmi často využité i jako vodiče pro velké proudy do/z transformátoru
- relé Song-Chuan
- u jednotek s displejem stále jeden a tentýž model LCD
- velmi podobná, resp. u modelů zřejmě stejného návrhu/řady charakteristická výstupní vlna při běhu na akumulátory
- většinou levné, charakteristické plastové tělo
- oproti APC velmi velký papírový výkon na druhé straně nepodložený dostatečně velkými akumulátory
- nezřídka neschopnost vůbec specifikovaný výkon dodat
- kondenzátory Jamicon, Jianghai
Mezi rozdíly obvykle patří drobné nuance ve vzhledu, např. trochu jiné diody, spínací tlačítka, různá výbava USB, sériových portů, ochrana sítě apod. To jsou ovšem periferní drobnosti bez většího vlivu na funkcionalitu. Zajímavější je to u použitých akumulátorů, tam se to liší od absolutního no-name odpadu po asi nejlepší, co jsem zatím viděl, americko-japonské akumulátory Yuasa. Yuasa ovšem dělá podstatně lepší kyselinové nalévací (případně vápníkové) akumulátory než SLA, tudíž (alespoň zde) vydrží stejně tak do tří let. Pro dražší, zejména rack-mount UPS platí následující:
- na první pohled velmi laciná a nekvalitní DPS, shora světlě béžová až bílá, zespodu zeleně lakovaná
- u jednotek s pokusem narvat co největší výkon na co nejmenší prostor (typicky 1kVA 1U UPS, 3kVA 2U UPS apod.) lepší, oboustranná sklolaminátová deska a sendvičová struktura (zpravidla vstupní filtrace a část výkonových relé na vyvýšené desce)
- charakteristické chladiče, hladké či mírně vroubkované, velmi často využité i jako vodiče pro velké proudy do/z transformátoru
- relé Song-Chuan
- transformátory s primárním vinutím s odbočkami pro podpětí/přepětí (tedy 4 kabely na primární straně transformátoru)
- zpravidla podobné displeje
- oproti APC velmi velký papírový výkon na druhé straně nepodložený dostatečně velkými akumulátory
- kondenzátory Jamicon, Jianghai
- logické obvody na separátní dlouhé desce, připájené či zapojené do konektoru kolmo na hlavní desku, použití mnoha malých jednodušších komparátorů (zpravidla rodina LM)
- ventilátory Adda
Rozdíly už jsou výraznější, tady si zpravidla každý objednávající objedná vlastní case, vlastní sadu výbavy, občas vlastní displej, přeci jen u systémů v cenách desítek tisíc už se vyplatí mít opticky něco jiného. Pokud se nejedná o více podobných výrobců (což je klidně možné), pak je na výběr několik typů výkonových konektorů na připojení (externích) baterií, ale ty jsem rovněž viděl napříč různými značkami.