Opravujeme UPS: Sweex PP210 + analýza aktuálního trhu čínských UPS
Kapitoly článků
Levnější UPS zpravidla trpí na odcházející akumulátory, občas nějaký ten kondenzátor, zejména na logice. U lepších a rack-mount UPS mám aktuálně téměř nulovou úspěšnost oprav. Tato zařízení jsou už poměrně značně složitá, vyskytují se všemožné závady, například:
- vadné kondenzátory (zejména na nabíjení, řídicích obvodech)
- vadná výkonová relé (možná způsobená vadami řídicích obvodů, setkal jsem se s vypáleným relé nejspíš vlivem moc četného spínání)
- jiné poruchy řídicích obvodů, které se projevují různě:
- exploze výkonových prvků
- UPS shazuje jistič, od pohledu je něco ve zkratu, nebo se potkávají obvody, které by se potkávat neměly (vady v relé nebo blázní logika)
- UPS vůbec nenabíhá
- UPS visí v nějakém polofunkční stavu (jede jen z baterií, jede jen ze sítě, odmítá zapnout výstup)
Vady se mohou různě kombinovat, v každém případě jsem už viděl všechny zmíněné a nejspíš to není konec. Zpravidla platí, že UPS dřívějšího data výroby vydržely alespoň 5-10 let, což se řekněme vyplatí, pokud to stálo méně, jak srovnatelný systém od APC. Novější systémy (týká se bohužel i APC) odcházejí mnohem rychleji, často rok-dva po záruce. Doporučuji tedy raději pořídit starší generaci APC, kde jsou závady jednodušší a UPS nějaký pátek vydrží. Zatím nejsou žádné negativní reference na systémy Eaton. Supermoderní a supersložité systémy raději ten, už mi leží na servis jedna z nejnovějších on-line UPS APC s velkým výkonem na malém prostoru (ouha?), která zabíjí akumulátory (jinak se tváří funkčně).
Trochu mne trápí fakt, že stále více elektroniky na trhu je šunt, který odejde velmi brzo nehledě na cenu (a upřímně, u věci za 30-50 tisíc bych byl…velmi rozlícený když se to začně sr*t rok, dva po první výměně akumulátorů za další desítku). Jak jsem v předchozích článcích docela kritizoval APC jakožto poslední dobou stále horší šunt, tak čínské UPS jsou ještě mnohem horší a oproti tomu „zlaté APC“. Tam většinou stačí vyměnit kondenzátory (a dokonce i v nových jednotkách člověk stále potká kvalitní, japonské kondenzátory - v číně ani omylem) a funguje to dál. Čína je děs střídající hrůzu.
Brzy bude možná výhodnější následovat model velkých výrobců počítačových sestav, např. HP, Dell aj. a pokud budete chtít jistotu, že za svoje peníze dostanete produkt, co vydrží, tak si koupíte raději dražší UPS od nich a k tomu si přikoupíte záruku/podporu na pět let. Při aktuálním vývoji se pravděpodobně vyplatí víc dát za UPS dvojnásobek a mít na pět let pokoj (nemluvě o tom, že u firem typu HP se nenakupuje za katalogové ceny, že), než každé dva roky kupovat novou za pár desítek tisíc.
Rozborka PP210
Pro rozebrání cihlových plasťáků je nutné nejprve odšroubovat jeden šroubek ve spodní části předního krytu. Poté je třeba trochu zmáčknout zuby, aby šel kryt vůbec ven. Zpravidla jsou na předním panelu odpojitelné konektory (alespoň nějaká výhoda oproti APC), je tedy možné celý předek následně hodit někam stranou.
Pokud jdete jen měnit akumulátory, zpravidla to stačí a dá se k nim už dostat (ovšem jak u kterých modelů). Pokud ne či potřebujete dovnitř, je nutné ještě vyšroubovat čtyři šrouby hluboko v krytu, což chce dlouhý tenký křížový šroubovák, např. zahnutý drát Noctua. (člověk by nevěřil, že takový kus čehosi, který se snad dává k některým lepším chladičům zdarma, je lepší než většina šroubováků z krámu v ceně půl sta až sto korun)
IXBT