Tanglu Linux 3.0 aneb Debian zaměřený na snadné použití
Standardním instalátorem je ten z Debianu, alternativně lze použít i Calamares (což je distribučně nezávislý univerzální instalátor, který je momentálně ve vývoji a používají jej distribuce BBQLinux, KaOS, OpenMamba s tím že ve vývoji je podpora například pro Fedoru/KDE, Manjaro, OpenMandrivu či PCLinuxOS). KDE Plasma je pětkové řady, správce balíků Apper byl nahrazen Muonem z Kubuntu - ostatně s Kubuntu sdílí Tanglu spoustu balíčků. Pokud nefandíte KDE, jde zde GNOME 3.16. Nechybí systemd 224, Grub2 a tedy i podpora UEFI atd.
Nebudu tvrdit, že Tanglu je dobrá konzervativní volba pro lenochy, co rádi nainstalují a pak už neřeší nic. Na takové užití je spolehlivější Kubuntu, ideálně v LTS provedení. Ale pokud rádi experimentujete, ale nechce se vám jít úplně do neznáma, tak „Debian upravený do přívětivé podoby“ může být zajímavou alternativou k nudné šedi majoritních distribucí. Tangu má samozřejmě své mouchy, zejména s ohledem na to, že vývojářský tým opravdu nečítá desítky, stovky či tisíce lidí. Takže toto vydání bude podporováno pouze 1 měsíc po vydání Tanglu 4, vývojář Matthias Klumpp (pokud je tedy jediný) již za pár dní přesune své síly na přípravu Tanglu 4.
Na druhou stranu mají ale tyhle menší distribuce větší šanci vás k něčemu nakopnout. O Ubuntu lze říci mnoho kladného, ale důsledkem je, že je to pohodlné odladěné prostředí, které nezvedá emoce ani adrenalin (leda tak RMS) a nikam vás moc neposune. Já třeba mívám pravidelné choutky jen tak ze srandy zkusit, jaké by to bylo fungovat na hlavním desktopu na Puppy Linuxu. Vždy když vidím tu vytuhlou bootovací obrazovku místo informační tabule v autobusu pražské MHD…
- Ke stažení: Tanglu 3.0 (Chromodoris willani)