Tchaj-wan spouští experimentální síť 4G+/5G
Kromě vzájemné interoperability jednotlivých generací se bude testovat součinnosti smartphonů, mobilních terminálových služeb, menších zařízení jak s 4G+, tak Wi-Fi se zařízeními typu poskytovatelů připojení či služeb jako VoLTE (Voice over LTE). Cílem experimentálního provozu je co nejvíce urychlit uvedení zejména 5G sítí do života.
V rámci projektu pod záštitou tchaj-wanského ministerstva fungují tři samostatné divize, jedna pod vedením Industrial Technology Research Institute, druhá pod Institute for Information Industry a třetí pod National Chung-Shan Institute of Science and Technology.
Hardwarové vybavení, které slouží jako testovací platforma, pochází od výrobců Ericsson, Nokia, Alcatel-Lucent, NEC a Rohde & Schwarz, potřebné služby zase zajišťují Chunghwa Telecom a Far Eastern Telecommunications. Ověřovat se bude běh na celkem 17 frekvenčních pásmech pro FDD LTE, TDD LTE a FDD+TDD LTE, a to odteď až do konce roku 2015. Během testů budou průběžně hledána optimální nastavení parametrů veškerého hardwaru, ať již toho malé v ruce, na straně budoucích zákazníků, nebo naopak velkého železa u poskytovatelů konektivity.
Od 5G sítí můžeme v letech budoucích čekat růst přenosových rychlostí do desítek Mbit/s. Počítá se také s výrazným růstem počtu současně obsluhovaných spojení, až stovek tisíc a mělo by dojít k dalšímu navýšení signálové efektivity a pokrytí oproti 3G/4G. Oproti LTE mají také výrazně poklesnout latence spojení. Vedle Tchaj-wanu udává tempo vývoje také sousední Jižní Korea.