Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Technologie holografického zápisu

InPhase logo
Začátkem února jsme již o holografickém způsobu záznamu na CD-R serveru psali. Nyní bychom vám rádi podali další informace, jak taková věc vlastně funguje. Připravili jsme pro vás i pár názorných obrázků, a tak se jako jedni z prvních s touto technologií můžete nyní seznámit.

Kapitoly článků

2.  Technologie holografického zápisu

V minulosti byla realizace holografického ukládání dat v podstatě nemožná, díky nedostatku vhodných systémových komponent. Což bylodáno složitostí multiplexování takto uložených dat, ale především absencí vhodného záznamového média, které by vyhovělo velkým nárokům, které na něj holografický způsob zápisu klade.

Velký rozvoj optických technolgií, především DVD (DVD-R s červeným laserem 680nm a DVD-B s modrým 405-407nm), které jsou již pro holografický zápis vhodné, a také digitální mikro zrdcadla, jenž se objevují v nových typech displejů, jsou ideální pro světelnou modulaci a to díky velkému počtu pixelů (~1 milion), velké obnovovací frekvenci až 2kHz. a velkému optickému kontrastu. CMOS aktivní pixelové detektční pole, která se objevují v digitální fotografii, vykazují rychlý přístup i vysoký datový přenos, rovněž využitelný v holografickém záznamu. Nemalou měrou také zasáhlo velké snížení cen těchto komponent, které jde ruku v ruce s jejich hromadným nasazením i do spotřební elektroniky.

InPhase laboratorní vzorek

Tým vyvíjející InPhase technologii vytvořil několik multiplexních technik, které jsou jednoduché a mají lehce realizovatelnou architekturu. Problém všech předchozích holografických metod byl v tom, že vyžadovaly pohyblivou optiku. Nové způsoby, které využívá InPhase však takovou věc nepotřebují a celá finta je v proměnném referenčním paprsku.

Jednou z nejdůležitější částí celého vývoje, bylo záznamové médium. Takové médium musí splňovat vysoké nároky, které na něj holografie klade, jako jsou: velký dynamický rozsah, velká citlivost, stálost, optická jasnost, nedestruktivní čtení, malá tloušťka a stálost v okolním prostředí i teplotě. Proto bylo navržen zcela nový typ fotopolymeru, které vykazuje potřebné parametry. Je tvořen směsí dvou nezávisle polymerovaných, ale ještě kompatibilních chemických materiálů. Zapisovatelné disky jsou tvořeny místní polymerizací jedné složky, která vytvoří matrici média. Druhá složka, která je fotocitlivá, zůstane bez reakce a roztroušená v této matrici. Záznam hologramů nastává skrz prostorový vzor polymerizace fotocitlivé látky, která napodobí optický narušovací vzor generovaný během holografického zápisu. Aha tak to je už dost odborné a asi si z toho moc nevezmete. Takže vám řeknu, jak to chápu já. Zkrátka v nosném médiu se vytvoří díky jedné chemické sloučenině jakási matrice, do které se, díky druhé sloučenině, zapisují data. Důležitá skutečnost, oproti klasickým CD a DVD médiím je ta, že holografická média jsou propustná. Tedy žádný odraz. Na jedné straně se médium osvítí a na druhém se data čtou.

Tyto materiály umožňují zaznamenat až 31,2Gbitu na čtvereční palec, což v přepočtu na velikost klasické 5 1/4 palcové diskety obnáší 45GB!!! Avšak nově vyvinutý materiál, spolu s optickou tecnologií InPhase dovoluje zaznamenat více než 300Gbitů na čtverešní palec a to i se zachováním velmi rychlého datového přenosu. Dále se také pracuje na přepisovatelném materiálu.

Kapitoly článků
2.  Technologie holografického zápisu

Diskuse ke článku Technologie holografického zápisu

Pátek, 15 Duben 2005 - 01:54 | Anonym | pekne 300 GB :)

Zobrazit diskusi