Teplotní testy po přetaktování
Kapitoly článků
Jako obvykle jsme vyzkoušeli, na jakou maximální frekvenci se s naším procesorem dostaneme bez toho, aniž by něco tuhlo nebo procesor začal throttlovat.
Thermaltake TMG i2
Maximem pro TMG i2 se stalo 3,86 GHz při napětí 1,425 V. To je mimochodem o téměř 100 MHz více než u velké Vanessy, tedy chladiče, který je asi 2× větší, těžší a dražší! Tak vám nevím, jestli je Thermaltake tak skvělý, nebo Titan tak špatný. TMG i2 pak samozřejmě při těchto parametrech CPU držel teplotu při zátěži jen tak tak pod mezní hodnotou, po které již docházelo k throttlování, hlučnost ventilátoru pak byla opět o něco vyšší (opět prosím ignorujte ty nesmyslné číselné hodnoty z poslední verze SpeedFanu).
Scythe Kama Cross
Levnější Scythe Kama Cross se dostal stabilně až na 3,94 GHz při 1,4375 V. Teplota se šplhala až na 66 °C, maximem otáček však nadále zůstávalo zhruba 1600 rpm. Opět nelze konstatovat nic jiného než pochvalu, chladič byl i při takto výrazném přetaktování velmi tichý.
Scythe Andy Samurai Master
Od Andyho jsme pak čekali ještě více a také se nám toho dostalo. Andy dokázal procesor chladit stabilně na 3,99 GHz při 1,4375 V. Ne, výše už to opravdu nešlo ani o těch 10 MHz, při zvednutí frekvence již Avidemux padal a pokud jsem přidal jen o stupínek napětí, procesor již throttloval. Nicméně o hranici 4,0 GHz dosahované současně za velmi tichého chlazení (otáčky vzrostly jen minimálně) se mi při testování Titanů ani nezdálo a i Andy si tak zaslouží pochvalu. Otázkou však je, zdali těch 50 MHz navíc stojí za vyšší investici.