Scythe a Thermaltake: další tři chladiče v testu
Kapitoly článků
Tentokrát jsme sáhli po modelech dvou známých výrobců, které pokrývají cenové rozpětí 600 až 1 200 Kč. Jak si povedou při chlazení procesoru s TDP 115 W a jak ve srovnání s dvěma chladiči Titan Vanessa a jedním vodníkem Thermaltake, na to dnes odpovíme. Naše testovací sestava tedy i protentokrát zůstává zcela shodná:
- Základní deska Gigabyte s čipsetem Intel 955X + ICH7R
- Procesor Intel Pentium 4 560 - 3,6 GHz, 1 MB L2, jádro Prescott, TDP 115 W
- 512 MB DDR2-533 Samsung
- Sapphire Radeon X550
- 74GB Western Digital Raptor
- 400W zdroj Fortron - ten jsme si blíže představili (před)minulý týden
- skříň Avance Integra B031
Thermaltake TMG i2
Chladič Thermaltake je nejlevnějším v dnešním testu. V papírové krabici „běžných“ rozměrů se v plastových proliscích ukrývá samotný chladič.
Kromě něj v balení nalézáme nezbytnou samolepku na skříň a jednoduchý návod na instalaci. Určen je pouze pro Socket 775, takže žádné nacvakávání redukcí a spon pro jiné sockety se nekoná.
Konstrukce je již dnes prakticky klasickou, z malého měděného masivu odvádí teplo celkem čtyři heatpipe k hliníkovému žebrování. To je ofukováno 92mm ventilátorem s PWM regulací (tedy připojeného 4pinovým konektorem). Přímo na měděném bloku je nanesena rovnoměrná vrstva silikonové pasty. Po jejím setření jsme shledali opracování obdobně kvalitní jako u firemního vodníka testovaného před časem.
Sama silikonová vrstva je více než dostatečná, takže možná nebude od věci trochu pasty po prvním vyzkoušení odebrat (tedy pokud nedojde k jejímu vytlačení do okolí).
Chladič má poměrně kompaktní rozměry, na naši testovací desku jej šlo nasadit zcela bez problémů.
Uchycení je standardní, proto nečekejte problémy kupříkladu s překážejícími kondenzátory, vše je v pořádku.>
S chladičem se lze vejít bez potíží i do malých skříní, my však testujeme v naší redakční skříni Avance.
Dostatek místa je i mezi zdrojem a žebrováním, chladič lze natočit do všech poloh.
Z hlediska osazení tedy sympatický model, vyndáte z krabice, nacvaknete na socket a je hotovo. Konstrukčně je poměrně lehký, pouhých 385 g, což je dáno použitými materiály a rozměry. Jak si poradí s chlazením našeho nenasytného procesoru, to si ukážeme za chvíli, ale nyní již první z chladičů Scythe.