Terabajt v kapse za pár let s PMC
Centrum pro aplikace nanotechnologií při Arizonské státní univerzitě oznámilo, že se jim podařilo vyrobit PMC paměti, což je zkratka pro Programovatelné Metalizované Buňky a je to technologie, kterou se výzkumníci začali zabývat, když bylo jasné, že se blíží fyzická hranice pro ukládání dat. Axon Technologies, mající úzké vazby na tuto univerzitu, vznikla za účelem vývoje a komercionalizace PMC už v roce 1996(!), takže to není záležitost nikterak nová. Považte, že s PMC se dá dosáhnout až 1 000× vyšší kapacity! „Palcový USB disk používající naší paměť, by mohl uskladnit terabajt informací,“ říká šéf výzkumu PCM M. Kozicki. „Všechna současná omezení pro přenosná paměťová zařízení by mohla zmizet. Mohli byste si nahrát video každé události ve vašem životě a uložit si ho,“ dodává. Pamatujete, jak jsme se nad tímto tvrzením vztaženém k nahrávání zvuku před pár lety tetelili?
PMC namísto interpretace bitu pomocí elektronického náboje vytváří pro uložení dat nanovedení z atomů mědi o velikosti viru. Kozicki s kolegy z německého Jülichova výzkumného centra publikovali v říjnovém IEEE Transaction on Electron Devices, jak se jim podařilo mezi dvěma elektrodami vystavět můstek z atomů mědi. Takto se zaznamenává jednička, stav bez můstku pak představuje nulu. Celé je to postaveno na nano iontech, poli, které způsobí posun a transformaci pozitivně nabitých atomů. Nabité atomy nebo ionty se spojují pomocí záporného náboje, který atomy mědi seřadí, čímž se vytvoří nanovedení (můstek), kladný náboj zase atomy mědi vrátí.
Kozicki říká, že PMC může být postavena na materiálech nyní při výrobě pamětí používaných, což by mělo výrazně snížit náklady. Věří, že první funkční čip představí už za 18 měsíců. Že je to zajímavá věc, svědčí už prodané licence firmám Micron, Qimonda a Adesto.