Testujeme akceleraci 4K H.264 videí na integrovaných grafikách
Kapitoly článků
VIA VX11H
Tralalák byl tak hodný, že nám na testy poslal dva kousky desek s procesory VIA, jedna z nich je právě koncem ledna testovaná EPIA M920-12Q s procesorem VIA QuadCore L4700E a čipsetem VIA VX11H, který kromě nativního USB 3.0 řadiče obsahuje především integrovanou grafiku S3 Chrome 640/645.
Nás strašně moc zajímalo, jak je na tom vlastně tato grafika s akcelerací přehrávání videa. Samotný grafický výkon nemá smysl zkoušet, protože grafika je na této desce natvrdo zpomalena na 245 MHz, i když by jinak uměla až 700 MHz.
Stěžejní základy sestavy jsou tedy následující:
- Deska: VIA EPIA M920-12Q Mini-ITX Embedded Board
- Procesor: VIA QuadCore L4700E 1,2GHz Processor (natvrdo na 1,2 GHz, nezrychloval, ani nezpomaloval)
- Čipset: VIA VX11H
- Grafika: (integrovaná v čipsetu) VIA/S3 Chrome 640/645 GPU
- Paměť: 16GB SO-DIMM DDR3-1600 CL11 (2×8GB)
- Operační systém: Windows 8 Enterprise (zkušební verze) v režimu Windows To Go
Vlastností embedded desky je, že toho umí pro naše účely až až. Jde k ní přímo přes LVDS připojit LCD panel, jaký se montuje do notebooků (systém se rovněž tváří, že LCD panel vidí), je zde i konektor pro inverter pro napájení podsvícení včetně podpory regulace jasu - obojí dokonce ve dvojím vyhotovení (o jedno se stará sám čipset, druhý LVDS port má na starosti přídavný čip VIA VT1636). Je zde halda COM portů, do SATA portů lze pustit +5 V pro napájení SATA DOMů, jsou zde piny pro SM-BUS, SPI, LPC a řadu dalších rozhraní, na spodku je dokonce slot pro SD kartu včetně podpory SDXC. Jako bonus je z čipsetu vyveden i PCIe ×4 slot. Zkrátka tahle destička formátu Mini-ITX je vyšší třída. Embedded segment, prostě no… ;-).
To nám však nebrání si vyzkoušet alespoň některé schopnosti čipsetu VIA VX11H, které bychom za normálních okolností využívali spíše v HTPC segmentu (ne že by pro to deska nešla použít, ale je přeci jen cenově pro HTPC kapku mimo). A protože máme rádi techno-porno, nemohli jsme odolat, desku obnažili a pořídili pár hezkých fotek. Kde jinde v českých vodách internetu můžete spatřit pro mnohé již zapomenutou platformu VIA „nahoře bez“?
Procesor VIA QuadCore je ten menší čip, přikrytý větším chladičem, je zde použita notná dávka bílého teplovodivého matliva. Menším chladičem je přikrytý čipset VIA VX11H, který je s chladičem spojen něčím, co bychom u jiných desek nazvali „tradiční šedivka“, zde se spíš hodí termín „netradiční hnědka“.
Procesor je skutečně mrňavý, podobně jako AMD Zacate. Tísní se zde dva dvoujádrové kousky křemíku, celé je to pochopitelně připájené přímo na desce. Výrobce desky se rozhodl, že procesor pojede natvrdo na 1,2 GHz, přestože by se měl umět nejen podtaktovávat (v nečinnosti na 800 MHz), ale také lehce přetaktovávat (v zátěži, až na 1,46 GHz).
Čipset obsahuje severní můstek s grafikou a jižní můstek. V podstatě je to grafika S3 Chrome 640/645 s DDR3 paměťovým řadičem a integrovaným čipsetem, v němž nechybí ani nativní tříportový USB 3.0 řadič.
Kromě toho obsahuje čipset i PCI Express rozhraní, konkrétně šest linek druhé generace. Jedna je využita na síťovku, čtyři jsou vyvedeny v podobě otevřeného PCIe ×4 slotu a ta poslední zůstala na ocet.
VIA VX900
Druhou deskou je VIA VE-900 (pro VIA je vyrábí ECS) s procesorem VIA Nano X2 a čipsetem VX900 uvedeným v roce 2010 jako „HD video čipset“. Jako jeden z prvních od VIA měl umět HD video a my si na něm tedy pouze vyzkoušíme, zda utáhne Samsung Demo Oceanic Life.
Do dvou modrých slotů budou vloženy paměti, které budou hrát roli DDR3-1066 CL7 (víc než 1066 MHz deska pamětem dát neumí).