Test: ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4 a Ryzen 7 3700X – BIOS 5.40, AGESA 1.0.0.1
Kapitoly článků
UPDATE: ASRock mi dnes odpoledne zaslal nový BIOS verze 5.41, kde je aktualizovaná AGESA 1.0.0.3AB, o víkendu to vyzkouším a dodám případně updatovací miničlánek.
Provozní vlastnosti jsem tentokráte podrobně neměřil, přiložený chladič od AMD procesor zvládne uchladit i po přetaktování na 4,2GHz, nicméně teplota je nebezpečně blízko k 95°C limitu.
Při renderování v Blenderu byl odběr CPU části asi 81 Wattů, SOC si bere celé čtyři Watty a teplota procesoru se vyšplhala až na 81°C, ventilátor na chladiči se roztočil na kulatých 3000 otáček, i v zavřené skříni je slyšet, ale alespoň nijak podivně nepíská a nevyluzuje roztodivné zvuky, což je pozitivní. Napájecí kaskáda byla celkem v klidu, hlavní část VRM hlásila 55°C a povrchová teplota chladiče byla asi 43°C, druhá část VRM, kde jsou zbylé VCore fáze a dvě VSOC fáze se zahřála na 49°C. Napětí procesoru se drželo okolo 1,356V stabilně.
Horší je to v AVX2 zátěži, zde se procesor zahřál na vysokých 90°C, napájecí kaskáda se roztopila na 59°C a 50°C, hlavně ale trpěl procesor, odběr CPU části se navýšil na celých 101 Wattů, občas ale došlo k poklesům na 75-90 Wattů. Napětí jádra se pohybovalo okolo 1,344-1,350V.
Bohužel fakt, že BIOS 5.40 obsahuje starý mikrokód AGESA 1.0.0.1 způsobuje menší problémy. Například event log ve Windows se plní veselými PCI-Express WHEA chybami, ze kterých se občas zblázní NVIDIA ovladače a následuje BSOD. Během víkendu se mi toto stalo celkem třikrát, přičemž dvakrát se tak stalo při velmi nízké zátěži, když jsem psal jiný článek. Bohužel jsem přišel asi o dva odstavce textu, které jsem musel napsat znovu. Novější ovladače grafické karty jsem nezkoušel, ale pokud najdu čas, vyzkouším to, možná ale počkám na vyladěnější BIOS.
Dále nemám opravdu radost z nefunkčního PBO, Turbo boost zjevně funguje, ale nějak podivně, jelikož se procesor zasekne maximálně na 3950 MHz, což je vyšší frekvence, než jaká je základní, z toho důvodu jsem volil přetaktování, doufám, že ASRock vydá BIOS s novějším mikrokódem, který tyto problémy vyřeší, alespoň částečně.
Mezi pozitivní aspekty patří fakt, že upgrade je možný a výkon je vyšší oproti předchozím generacím, také mě překvapilo, že mi šlo přetaktovat paměti o něco výše než předtím, nicméně cokoliv přes 3200 MHz efektivně bylo nestabilní.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Podpora nových procesorů je funkční + Nárůst výkonu oproti Ryzenu 7 2700X je slušný + Dobré možnosti přetaktování i s továrním chladičem + Lepší výkon RAM |
zápory | - Nefunguje PBO - WHEA chyby zaplňují event log - Podivné BSOD vyvolané nvlddmkm.sys |
pohlídejte si | ? Může být zapotřebí několik přeflashování BIOSu ? PCIe Gen4 není podporováno |
Poděkování
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 3700X, ASRock X570 Taichi a G.Skill TridentZ Royal 2x8GB DDR4-3600 CL16 děkuji společnosti AMD.
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 2700X a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.