Test chladiče Noctua NH-U9S, nástupce modelu NH-U9B SE2
Kapitoly článků
Jak již nadpis naznačuje, model NH-U9S navazuje na dřívější typ NH-U9B SE2. Má oproti němu minimálně jednu výhodu, a sice nový ventilátor s PWM regulací, což většina lidí neocení, ale pokud máte základní desku, která podporuje jen regulaci přes PWM (jako třeba já ve svém PC), tak zatímco s ventilátorem u NH-U9B máte smůlu (jede prostě naplno), s ventilátorem u NH-U9S máte regulaci funkční.
Jinak oproti dřívějšímu modelu NH-U9S trošičku konstrukčně zeštíhlel, což patrně trochu kompenzuje právě ventilátor, jehož stopem není 1600 ot/min, ale 2000 ot/min. Problémem to víceméně není, neboť jak jsme si ukázali, i výrazně přetaktovaný 95W procesor (s reálným přepočteným TDP někde kolem těch 140 W, které Noctua pro NH-U9S udává jako strop) uchladí s ventilátorem jedoucím kolem 1700 ot/min.
Mohl bych tak po dvou letech od testu NH-U9B SE2 konstatovat tehdejší slova, že jde o velmi dobrý chladič s velmi dobrým výkonem, ale s jedním ale. A sice cenou, která je ve srovnání s jinými chladiči této třídy poměrně vysoká, aktuálně kolem 1500 Kč. V této cenové relaci lze vybírat ze široké škály chladičů s 92mm ventilátorem, které se vejdou do užší skříně. Kupříkladu takový Arctic Cooling Freezer 13 koupíte za méně než 700 Kč a výrobce u něj udává chladící výkon až 200 W. Toto srovnání by jistě bylo zajímavé, na obranu Noctuy ale nutno dodat, že poskytuje pro své chladiče hodně nadstandardní podporu.
Hodnocení:
| + slušný výkon v malých rozměrech |
| - vysoká cena |
|
Poděkování:
Za zapůjčení chladiče pro test děkujeme společnosti Noctua.