Test: Gigabyte B450 Gaming X a Ryzen 7 3700X - BIOS F42b, AGESA 1.0.0.3 ABB
Kapitoly článků
Závěrem mohu říci, že i s touto deskou je provoz nových Ryzenů bezproblémový, Gigabyte navíc vydal poměrně nedávno nový BIOS s nejnovějším mikrokódem AGESA 1.0.0.3 ABB, se kterým jsem testoval.
Výkonnostně sestava pracovala víceméně dle očekávání, v několika málo testech došlo k posunům nahoru, například v Unigine Heaven, Valley nebo v 7-Zipu. Osobně to přikládám jinému kusu křemíku ve formě Ryzenu 7 3700X, použil jsem totiž jiný kus, než v předchozích testech desek. Procesor trochu brzdily pomalejší „cost effective“ DDR4-3200 paměti, ale nejedná se o nic strašného.
Deska se aktuálně pohybuje v cenové relaci asi 2200 Kč s DPH a patří do spektra spíše levnějších desek. Pro mnoho běžných uživatelů nabízí dostatečnou výbavu a pokud neplánujete nějaké extrémní přetaktování, zcela jistě nebude problém provozovat i dvanácti či šestnáctijádrové procesory AMD Ryzen.
Bohužel ještě pořád se objevují hlášky s PCIe WHEA chybami ve Windowsím event logu a také na podporu PCIe čtvrté generace můžeme zapomenout. Ale od toho jsou tu dražší desky s novějším X570 chipsetem a na nějaké velmi zajímavé kousky se podíváme příští týden.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Podpora nových procesorů je funkční včetně PBO + Podporuje vyšší rychlost RAM, než je deklarováno + Aktuální mikrokód v nejnovějším BIOSu |
zápory | - WHEA chyby zaplňují event log |
pohlídejte si | ? Je zapotřebí mít alespoň BIOS verze F40 ? PCIe Gen4 není podporováno |
Poděkování
Za zapůjčení chladiče Arctic Freezer 34 eSports DUO zelený děkuji společnosti ARCTIC.
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 3700X, ASRock X570 Taichi a G.Skill TridentZ Royal 2x8GB DDR4-3600 CL16 děkuji společnosti AMD.
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 2700X a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.